Jesteś tutaj:

Archiwum aktualności

PIĘKNO ŚWIĄTYNI

Wystawa zatytułowana „Piękno świątyni/W chrámowé kráse” zabierze Państwa do dwóch wyjątkowych miejsc, w których historia, sztuka i sacrum objawiły się pięknymi obiektami sakralnymi. Są to: kaplica pw. Nawiedzenia NMP w Lipkách oraz kościół z Gręboszowa pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, znajdujący się obecnie na terenie Muzeum Wsi Opolskiej.

Kaplica w Lipkach jest nazywana perłą północno-morawskiego baroku, została zbudowana na początku XVIII w. Zbudowana na planie elipsy ze śmiałą, jak na owe czasy, konstrukcją dachu konoidalnego (czyli dachu o wygiętej połaci, zwieńczonej prostą kalenicą). Oprócz ciekawej architektury kaplica posiada także przepiękną malaturę wnętrza, wykonaną przez Ferdinanda Nabotha i Jana Kryštofa Handke. Tematyka fresków nawiązuje do maryjnego wezwania kaplicy – na sklepieniu przedstawione jest wniebowzięcie NMP a na obwodzie m.in. ilustracyjne przedstawienie modlitwy „Zdrowaś Maryjo”.

Drewniany kościół z Gręboszowa został przeniesiony do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu w 1973 r., a w 1976 r. odbudowany, z wiernym odtworzeniem architektury i formy. Ponieważ nieznana jest data budowy obecnego kościoła, za czas jego powstania przyjmuje się rok 1613, czyli datę odlewu dzwonu, fundowanego właśnie dla tej świątyni, przez Annę Kotulińską. W kościele znajduje się barokowy ołtarz poświęcony św. Katarzynie Aleksandryjskiej, przeniesiony z kościoła w Groszowicach (dziś już nieistniejącego).

Wystawa przybliży genezę i specyfikę tych dwóch świątyń. Opowie o konstrukcji, wyposażeniu, ciekawostkach i to wszystko w oprawie przepięknych fotografii.

Otwarcie wystawy czasowej „ Piękno świątyni. Kaplica w Lipkach i kościół z Gręboszowa”, organizowanej w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska. Przekraczamy granice.

Wernisaż będzie miał miejsce przy zabytkowym kościele z Gręboszowa o godz. 14.00.

ZAPRASZAMY!

KRUCHA SZTUKA

W dniu 12 września (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy na otwarcie wystawy stałej „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki”.
Wystawa, którą Państwu zaprezentujemy, poświęcona będzie w całości tradycjom kroszonkarskim na Opolszczyźnie. Przybliży pokrótce dzieje zdobienia jaj wielkanocnych w naszym regionie, począwszy od pierwszego znalezionego na opolskim Ostrówku glinianego jajka poprzez historię zdobienie jaj kurzych i powstanie najbardziej znanej w regionie techniki rytowniczej. Poprzez tę ekspozycję odpowiemy Państwu na najczęściej zadawane pytania, przede wszystkim: czym tak naprawdę jest kroszonka opolska i jak powstaje. W kilku słowach i rysunkach prezentujemy żmudny proces jej tworzenia od doboru odpowiedniego jaja, sposobów barwienia i zdobienia aż do omówienia jego symboliki w kulturze i tradycji ludowej.

Projekt „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki ”, realizowany jest w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA – MOJA DROGA

W dniu 12 września (sobota) zapraszamy do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W ramach wydarzenia na terenie Muzeum odbędą się:

  • Otwarcie wystawy stałej pn. „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki”, realizowana w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.
    Wernisaż będzie miał miejsce przy zabytkowym spichlerzu z Głogówka o godz. 12.00

  • Otwarcie wystawy czasowej „ Piękno świątyni. Kaplica w Lipkach i kościół z Gręboszowa”, organizowanej w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska. Przekraczamy granice.
    Wernisaż będzie miał miejsce przy zabytkowym kościele z Gręboszowa o godz. 14.00.

  • Pokazy rzemiosła i twórczości ludowej, ekspozycja Muzeum, godz. 12.00-16.00.

    Zapraszamy, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

 

KINO LETNIE 2020!!!

Tym razem zapraszamy do Muzeum Wsi Opolskiej na film “Młyn Habermanna”. Historia zaczyna się w 1937 roku. Niemiec Habermann jest właścicielem tartaku w małej wiosce w Czechosłowacji w pobliżu granicy z Niemcami. Jest bogaty i budzi szacunek wśród ludzi. Spokojne życie jego rodziny zostaje zakłócone w 1938 roku, kiedy do regionu wkraczają naziści pod dowództwem oficera SS majora Koslowskiego. Major toleruje Habermana ze względu na jego pochodzenie, ale mniej przychylnie patrzy na to, że ten zatrudnia w swoim tartaku Czechów.

W „Młynie Habermanna” tłem historycznym są dramatyczne losy Niemców z pogranicza. Reżyser Juraj Herz przedstawia drażliwy wątek współczesnych dziejów narodu czeskiego, jego inspiracją były autentyczne losy niemieckiego przedsiębiorcy Augusta Habermanna. Powstały w koprodukcji czesko-niemiecko-austriackiej film stara się uniknąć tworzenia czarno-białego obrazu czasów, które postawiły jego protagonistów przed niełatwymi wyborami.

Serdecznie zapraszamy na projekcję!

 

UWAGA
Zalecenia dotyczące COVID-19

IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany

Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w konkursie malowania porcelany opolskiej. To jedyna tego typu impreza na terenie województwa opolskiego. Organizator zapewnia materiały niezbędne do uczestnictwa w przewodzie konkursowym: porcelanę i farby naszkliwne. Konkurs malowania porcelany składa się z dwóch wydarzeń: przewodu konkursowego i wystawy pokonkursowej. Konkurs odbędzie się 25.08 2020 roku w siedzibie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Przewód przeprowadzany jest w godzinach od 9.00 do 16.00. W trakcie imprezy zorganizowany zostanie poczęstunek dla uczestników. Podczas zdawania pracy konkursowej każdy z uczestników otrzyma zaproszenie do udziału w uroczystym ogłoszeniu wyników. Wykonane prace zostaną wypalone w muzealnym piecu ceramicznym a następnie ocenione przez komisję konkursową.

Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej będzie miało miejsce w trakcie imprezy plenerowej VIII Święto Plonów – Targi Miodów 27.09.2020 roku. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu do 30.11.2020 roku. Do wystawy dołączona będzie prezentacja multimedialna i informator.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

regulamin

UWAGA
Zalecenia dotyczące COVID-19

ZIOŁA DLA ZDROWIA I URODY

W piątek, 14 sierpnia na godzinę 16:45, zapraszamy państwa do naszego Muzeum na kolejne spotkanie z Beatą Swiątek.

Zgłoszenia od wszystkich chętnych, chcących skorzystać z wiedzy o zastosowaniu ziół w teorii i praktyce, przyjmujemy pod nr. tel. 77 457 23 49 do godziny 14:00 w piątek 14 sierpnia.

Bilety w cenie 30 zł. Liczba miejsc ograniczona!

Serdecznie zapraszamy!

UWAGA
Zalecenia dotyczące COVID-19

KINO LETNIE – ROK DIABŁA

W piątek 7.08.2020 zapraszamy na projekcję znakomitego, kultowego czeskiego filmu Petra Zelenki „Rok diabła”.

“Rok diabła” to film, w formie fabularyzowanego dokumentu. Wraz z rozwojem akcji i nawarstwianiem się absurdalnych wydarzeń, widz traci rozeznanie w tym, co jest prawdą, a co fikcją. Bohaterami filmu są postaci rzeczywiste: znani czescy muzycy Jaromir Nohavica, Karel Plihal, zespól folkowy „Czechomor”, angielski muzyk rockowy Jaz Coleman (Killing Joke) oraz holenderski dokumentalista Jan Holman (grany przez Jana Prenta).
Wiele tu poruszanych tematów: alkohol, media i ich rola w naszym życiu, wiara w Boga, kontrast anioła i diabła, problem zmiany tożsamości. Najważniejsza pozostaje muzyka – doskonałe tło dla metafizycznych dociekań i wędrówek bohaterów. Zelenka umiejętnie łamie reguły filmowej narracji wykorzystując szeroki repertuar środków – film jest pełen ironii, metafor, przenikających się epizodów i wszystkiego tego, co uniemożliwia jego jednoznaczną interpretację, a zbliża do doskonałej mistyfikacji.

Znakomita zabawa rodząca wiele przemyśleń. (na podstawie opisu dystrybutora) 

Projekcja o 20.30 w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

UWAGA
Zalecenia dotyczące COVID-19

ZABYTKOWA ARCHITEKTURA – KONKURS FOTOGRAFICZNY

Jak co roku, zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym pn. “Zabytkowa architektura wsi opolskiej”. Tegoroczna edycja rozpocznie się 3 sierpnia i potrwa do 30 września. W konkursie może wziąć udział każdy autor, który dostarczy nie mniej niż 3 i nie więcej niż 5 zdjęć wykonanych analogowo lub cyfrowo w technice czarno-białej lub barwnej; format odbitek powinien mieć format 20 cm x 30 cm. W tym roku przyjmujemy wyłącznie odbitki fotograficzne. Tematyka konkursu obejmuje zabytkową architekturę z obszarów wiejskich Opolszczyzny; wpisują się w tu zarówno obiekty drewniane, małej architektury, budowli poprzemysłowych czy przypałacowych, oraz inne elementy krajobrazu wiejskiego, mające architektoniczny kontekst.

Gorąco zachęcamy do udziału! Nadesłane prace oceni powołana komisja, a na nagrodzonych i wyróżnionych czekają nagrody. Z wybranych fotografii powstanie kalendarz na 2021 rok.

Regulamin konkursu.
Karta zgłoszenia dla osoby poniżej 16 lat.
Karta zgłoszenia dla osoby powyżej 16 lat.

BEZPŁATNE ZAJĘCIA Z MALOWANIA PORCELANY

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu organizuje dla osób dorosłych bezpłatne warsztaty malowania porcelany opolskiej. Są to działania wzmacniające IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany organizowany w ramach VI Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej i Rękodzieła Artystycznego, prowadzone przez twórczynie z Oddziału Opolskiego STL (uznane zdobniczki porcelany) to również niecodzienna okazja zgłębiania tajników tej konkretnej części sztuki lokalnej.

📆 Terminy warsztatów:
• 31.07-2.08.2020
• 7-9.08.2020
• 14-16.08.2020
• 21-23.08.2020

Godziny: od 9.00 do 13.00

Lokalizacja: siedziba Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (nowy budynek administracyjny)

Uwaga! Uczestnicy zobowiązani są przynieść ze sobą naczynia porcelanowe, a organizator zapewnia przygotowane farby naszkliwne, stalówki z obsadkami oraz pomieszczenia do przeprowadzenia zajęć.

☎️ Zapisy na zajęcia: kontakt z p. Bogdanem Jasińskim / tel. 77 457 2349 (wew. 120), 606355 549 / email: bogdan.jasinski@muzeumwsiopolskiej.pl

Zapraszamy!

UWAGA
Zalecenia dotyczące COVID-19

KINO LETNIE

PIĄTEK 31.07 GODZ. 20.30
Zapraszamy na projekcję czeskiej komedii Jana Hrebejka „Pupendo”. Film opowiada o pokoleniu praskiej wiosny. Mamy tu utalentowanego, nonkonformistycznego artystę, który zmuszony jest żyć z wyrobu porcelanowych świń i skarbonek w kształcie pośladków oraz oportunistę dyrektora szkoły i jego żonę, byłą studentkę mistrza. Każda z postaci ma swoje racje i wartości. Czasami ludzie ci wydają się śmieszni, czasami straszni lub żałośni, ale zawsze są ludzcy. Znajdą się tacy, dla których „Pupendo” to film mądry, rozważny i po ludzku uczciwy. Inni zapewne uznają, że jest to dość upupione spojrzenie na otaczający nas świat. Czesi potrafią tworzyć kino pełne subtelnej melancholii, absurdalnego poczucia humoru i przede wszystkim wyrozumiałości dla swoich bohaterów. Jeżeli ktoś lubi takie filmy, wyjdzie z kina w pełni usatysfakcjonowany. (na podstawie recenzji Krzysztofa Michałowskiego)
Projekcja 31.07.2020 r. o godz. 20.30 w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Zapraszamy!

COVID-19
Warunki uczestnictwa w seansie:
*używanie płynu dezynfekcyjnego z dozowników przy wejściu
* obowiązek stosowania dystansu społecznego miedzy zwiedzającymi (2,5 m2 przypadające na 1 uczestnika)
* dopuszczenie do uczestnictwa w przedsięwzięciu po zdalnym zbadaniu temperatury każdego uczestnika i stwierdzeniu nie przekroczenia temp. 37o C,
* gromadzenie informacji o uczestnikach poprzez pobieranie formularzy zawierających dane kontaktowe o uczestnikach

Do góry