Jesteś tutaj:

1-3.11.2019

Informujemy, że w dniach 1-3.11.2019 r. Muzeum będzie nieczynne.Blask świecy.

Zakończenie sezonu udostępniania

Przypominamy, że od 14 października do połowy kwietnia w naszym Muzeum dla zwiedzających udostępniane są jedynie tereny parkowe bez możliwości zwiedzania wnętrz obiektów zabytkowych. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 15.00. Cena biletu spacerowego wynosi 3,00 zł, przedszkolnego 1,00 zł, w poniedziałki wstęp jest bezpłatny.

Zdjęcie prezentuje młyn wodny z Siołkowic Starych.

Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku

W kategorii „Inicjatywa Edukacyjna” Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otrzymało nagrodę za projekt: „Sensoryczna wieś opolska – gość niepełnosprawny w muzeum 2018”.

Czytaj więcej „Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku”

ODBIÓR PORCELANY Z ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH

Szanowni Państwo,

zapraszamy do odbioru wypalonej porcelany z zajęć warsztatowych, jakie odbyły się w sierpniu 2019 roku w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Prace do odbioru w terminie od 15.10.2019 roku.

Już 29 września 2019 r. zapraszamy na „Święto Plonów. Targi Miodów”.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY

Wręczenie nagród laureatom VIII Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany organizowanego w ramach V Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej i Rękodzieła Artystycznego, godz. 12.30 oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, godz. 13.00, spichlerz ze Sławięcic.

Polska smakuje – czyli śląskie przysmaki w skansenie – stoiska z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, godz. 10.00-18.00, namioty w zagrodzie „nyskiej”.

Prezentacja wnętrza dworskiego spichlerza ze Sławięcic, spichlerz został wyremontowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu INFRASTRUKTURA KULTURY 2018 oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego, GODZ. 10.00-18.00

Wypiek i degustacja tradycyjnego chleba, godz. 11.00-17.00 (z przerwami) realizowane w zabytkowym piecu z Rudziczki

Prezentacja zabytkowych ciągników rolniczych ursus 45 i 25, Kierat Team Lubecko – klub miłośników starych traktorów i maszyn rolniczych godz. 10.00-18.00

Mini koncert Zespołu wokalno-instrumentalnego z Luboszyc, kościół z Gręboszowa godz. 14.00-14.30

Prezentacja korowodu dożynkowego z udziałem pracowników muzeum i zespołów folklorystycznych, start godz. 14.30 budynek administracyjny, zakończenie godz. 15.00 zabytkowy kościół

Nabożeństwo z poświęceniem plonów z towarzyszeniem Zespołu wokalno-instrumentalnego
z Luboszyc godz. 15.00 kościół z Gręboszowa

Zaginione Archiwum – koncert w zabytkowym kościele, godz. 16.30, kościół z Gręboszowa

Plenerowe występy zespołów folklorystycznych: „Walczanki” z Walec, „Krzanowiczanki” z Opola- Krzanowic, „Grodziec” z Grodźca, „Opolskie Dziołchy” z Dylak , tereny ekspozycyjne godz. 11.30 – 16.30.

Atrakcje dla najmłodszych, godz. 11.00-17.00:

– warsztaty hafciarskie
– warsztaty plastyczne
– mini zoo, prezentacja zwierząt gospodarskich – Gospodarstwo Agroturystyczne „Gościnna Zagroda” z Przysieczy,
– spotkanie z pszczelarzem pt. „Dlaczego miód jest słodki?”
– przejażdżki tandemem – Fundacja “Na Kole”, plac przy budynku administracyjnym
– pieczenie ziemniaków w popiele, łąka przy zabytkowej szkole
– przejażdżki na kucykach

Pokazy i prezentacje w zagrodach, godz. 10.00-18.00:

– wykonywania korony dożynkowej, Halina Jakubowska oraz Gabriela Waliczek, zagroda „młyńska”
– wykonywania drewnianych ryczek, Krzysztof Hendel, zagroda z Kozub
– haftu krzyżykowego – Sylwia Andrejszyn, chałupa z Radłowa
– wędzenia wędlin w zabytkowym kominie – Gabriela Bucka, chałupa z Kamieńca
– kowalstwa Kowalstwo stylowe Janusz Sawicz – kuźnia z Ziemiełowic
– rzeźby w drewnie – Norbert Kleman, zagroda „młyńska’
– prac w przydomowym ogródku – Irena Zawadzka, zagroda „wełna”
– wykonywania wianków – Maria Maciak, zagroda „wełna”
– toczenia naczyń glinianych – Justyna Wolna, zagroda „młyńska”
– koronki klockowej – Teresa Luchowska, chałupa z Kozub
– przędzenia na kołowrotku, Małgorzata Lenska, zagroda „wełna”
– snycerki, Marcin Lenski, zagroda „wełna”
– malowania porcelany – Katarzyna Potocka, zagroda „młyńska”
– szycia na zabytkowej maszynie – Czesław Koralewski (podopieczny Fundacji Szansa dla niewidomych)
– koronki szydełkowej i wyrobów patchworkowych, Dobrodzieński Ośrodek Kultury
i Sportu, zagroda „młyńska”
– rękodzieła – Zakład Aktywności zawodowej w Wieruszowie – naprzeciw zagrody
z Kozub

Oferta handlowa i gastronomiczna: około 50 stoisk handlowych z wyrobami ludowej twórczości artystycznej i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-18.00, teren Muzeum.

Organizator:

Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole.
Ceny biletów wstępu: 12,00 – bilet normalny; 6,00 – bilet ulgowy; 1,00 – bilet przedszkolny, 4,00
– bilet na kartę rodziny (przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Karty Opolskiej Rodziny i Seniora, Karty Opolskiej Rodziny i Karty Opolski Senior). Jest możliwość zakupu biletów online.
Dojazd: autobusami linii 9 Bierkowice i 5, przed Muzeum znajduje się parking.

ZAPRASZAMY!

Oprac. Ewa Olbryt

„Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld – Pawłowiczkach” – wystawa czasowa

Miło nam poinformować, że Muzeum nasze otrzymało dotację z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. Wspieranie działań muzealnych.
Dofinansowanie dotyczy przygotowania wystawy „Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld – Pawłowiczkach”.
Mecenasem zadania jest także Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, uzupełniający dofinansowanie zadania.