WARSZTATY RZEMIOSŁA I RĘKODZIEŁA LUDOWEGO

Interesującą formą popularyzacji kultury ludowej i rzemiosła są realizowane od 2006 roku warsztaty. Są one niejako pochodną organizowanych w muzeum lekcji muzealnych, z tą różnicą, że  kierowane są głównie do osób dorosłych.  Pierwszymi warsztatami odbywajacymi sie w skansenie były warsztaty plecionkarskie, w kolejnych latach również garncarskie, malowania porcelany oraz filcowania wełny. Obecnie w ofercie naszego muzeum znajduję się także warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych, malowania na szkle.

Warsztaty z założenia są kilku godzinne lub kilkudniowe, a ich uczestnicy w małych grupach pracują bezpośrednio z rzemieślnikiem bądź twórcą ludowym. Efektem ich są w całości samodzielnie wykonane wyroby najczęściej  rękodzieła ludowego takie jak gliniany garnek, kosz wiklinowy czy kroszonka. zajęcia te są kierowane do każdego, kto chce pod okiem fachowców poznać tajniki zapominanych w naszych czasach rzemiosł, a także do tych, którzy nie boja się spróbować własnych sił przy tworzeniu wyrobów rękodzieła.

Oferta warsztatowa w 2017 roku - tematy zajęć:

1. Zdobienie jaj wielkanocnych (kroszonki)
  2. Zdobienie jaj wielkanocnych (pisanki)
  3. Garncarstwo
  4. Plecionkarstwo
  5. Malowanie na porcelanie

Informacji dotyczacych opłat, organizacji zajęć i rezerwacji udziela Pan Bogdan Jasiński, pod nr tel. 774743021, 774572349. (w.120).

1383war_garn_3.jpg
1385war_wiklin_1.jpg