Drukowane na tkaninie

DRUKOWANE NA TKANINIE

TERMIN:

16-19 maja 2017 roku (od wtorku do piątku)

10-13 października 2017 roku (od wtorku do piątku)

CZAS TRWANIA*: ok. 1,5 godz.

CENA: 300 zł** / grupa

** W przypadku zwiedzania ekspozycji Muzeum należy zakupić bilet wstępu dla każdego uczestnika: bilet ulgowy 5,00 zł. Nauczycielom (opiekunom grup zorganizowanych) przysługuje bilet bezpłatny.

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: do 25 osób

ODBIORCA: wychowankowie przedszkola oraz dzieci i młodzież szkolna

OPIS:

Jak farbami zaczarować płótno. O barwnym tkanin drukowaniu.

Dolny i Górny Śląsk należały do obszarów o bardzo zaawansowanym rozwoju drukarstwa tkanin. We wszystkich znanych ośrodkach płócienniczych istniały ręczne drukarnie. Wytwarzaniem  szablonów drukarskich zajmowali się stolarze, rzeźbiarze i snycerze. Na Śląsku, podobnie jak i w całej Europie miały zastosowanie dwie techniki druku ręcznego: bezpośredni i batik. W trakcie drukowania bezpośredniego wypukły ornament matrycy powleczony farbą pozostawia lustrzane odbicie na materiale. W batiku, za pomocą matrycy nanoszono na tkaninę warstwę impregnatu, zabezpieczającego przed działaniem barwnika, a odciśnięty wzór miał kolor tkaniny.

Część teoretyczna lekcji obejmuje prezentację multimedialną z omówieniem najważniejszych elementów zagadnienia dotyczących materiałów, surowców, ornamentyki matryc i techniki wytwarzania. Zajęcia interaktywne: grupa zostaje podzielona na trzy mniejsze podgrupy (po 8 osób) – przy czym każda z nich otrzymuje zestaw różnorodnych matryc (ornamenty roślinne, zwierzęce, geometryczne), odpowiednio przygotowane tkaniny płócienne oraz gruby papier, wymieszane farby, fartuchy jednorazowe. Każdy z uczestników wykona próbne odciski na papierze a następnie sam lub przy pomocy prowadzących zajęcia dokona zadrukowania płótna przy użyciu techniki druku bezpośredniego. Wykonane rzeczy dzieci i młodzież zabiorą ze sobą do domu.

* Czas trwania zajęć dla grup przedszkolnych: ok. 1 godz.

Zapraszamy.

Informacji dotyczacych organizacji zajęć i rezerwacji udziela Dział Udostępniania i Edukacji Muzeum, pod nr tel. 774743021, 774572349. (w.114,115, 214)

Do pobrania: