Obrazek dla każdego. Obrazy fabryczne w domach śląskich w latach 1880-1940

autor wystawy: Elżbieta Oficjalska

1. Przybliża bogaty świat drukowanych obrazów, jeszcze niedawno wydawanych w setkach, a nawet tysiącach egzemplarzy.
  2. Podzielona na dwie części – religijną i świecką – stanowiące uzupełniającą się całość, która stanowiła ozdobę domów wiejskich, robotniczych i drobnomieszczańskich.
  3. Obrazy drukowane znajdują dziś coraz więcej wielbicieli doceniających wartość XIX-wiecznych oleodruków, jak też naiwnych landszaftów, czy obrazów panien śniących o zamążpójściu.
  4. Tym bardziej warto przypomnieć sobie zapomniany świat obrazów na wystawie.

Wystawa nagrodzona w prestiżowym konkursie „Sybilla’09” organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs honoruje najciekawsze inicjatywy z zakresu wszystkich dziedzin działalności muzealnej. Wyróżnienie w konkursie jest podkreśleniem najwyższej rangi instytucji muzealnej na kulturalnej mapie kraju.

KONTAKT Dział Kultury Materialnej i Folkloru

Elżbieta Oficjalska