OFIARUJĘ SIEBIE POLSKO – Patriotyzm i martyrologia w polskiej sztuce ludowej

[GRAFIKA: od góry 1/2 plakatu prezentuje płaczącego Jezusa, od połowy 1/2 plakatu przedstawia Jezusa zdjętego z krzyża na kolonach Maryi.]

Na ekspozycji zaprezentowano około 170 prac znanych polskich twórców ludowych i nieprofesjonalnych. Wystawa podzielona została na trzy części tematyczne. W pierwszej (On kraj wesoły idzie w popioły) umieszczono prace o tematyce martyrologicznej,  przedstawiające życie w Polsce podczas II wojny światowej. Dzieła te pochodzą ze zbioru znanego niemieckiego kolekcjonera polskiej sztuki ludowej Louisa Galinskiego. Część druga to znakomity cykl 40 płaskorzeźb i kilku rzeźb Stanisława Kulona opowiadający o losach jego rodziny podczas zesłania na Syberię w latach 1940-1946. Bardzo interesująco wypada tu zestawienie tematyki z pastelową, żywą kolorystyką, co nadaje dziełom dodatkowego rysu emocjonalnego. Część ostatnia – patriotyczna – opowiada w głównej mierze o trudnej drodze Polski ku niepodległości, począwszy od Powstania Kościuszkowskiego a skończywszy na latach osiemdziesiątych XX wieku (Solidarność, stan wojenny). Zwieńczenie całości stanowią prace ukazujące wydarzenia z 2010 roku (katastrofa smoleńska). Dzieła te pochodzą ze zbiorów Muzeum Polskiej Sztuki Ludowej w Otrębusach.

Wystawę będzie można obejrzeć do 13 października 2019 roku.