Jesteś tutaj:

Archiwum aktualności

KONCERT KOLĘD W ZABYTKOWYM KOŚCIELE

Podtrzymując świąteczny nastrój, pragniemy zaprosić Państwa na koncert kolęd w autorskiej interpretacji zespołu Zaginione Archiwum

Ten wyjątkowy koncert miał miejsce w naszym zabytkowym kościele z Gręboszowa na kilka dni przed świętami. Z wiadomych względów nie mogliśmy Państwa zaprosić do wysłuchania go na żywo, wobec czego prezentujemy go dziś w całości drogą online.

 

SPOKOJNYCH ŚWIĄT

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia
składamy Państwu serdeczne życzenia
wszelkiej pomyślności, niepowtarzalnej atmosfery,
ciepła oraz obfitości wszelkich dóbr.
Niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia,
poczucie prywatnego i zawodowego spełnienia
towarzyszą Państwu przez cały Nowy Rok.

Dyrektor oraz pracownicy
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

PRZEPISY BOŻONARODZENIOWE

Jeśli brakuje Wam do świątecznego prezentu jakiegoś drobiazgu, np. wydawnictwa o tradycyjnych potrawach bożonarodzeniowych, zapraszamy i zachęcamy do kupna wydawnictwa Dziedzictwo kulinarne województwa opolskiego. Przepisy bożonarodzeniowe. Książkę można zakupić na recepcji naszego Muzeum w cenie 25 PLN w gratisie otrzymacie Państwo Kalendarz ścienny na 2021 rok z pięknymi, artystycznymi fotografiami obiektów zabytkowych z naszego województwa.

WYDARZENIE MUZEALNE za 2019 r.

Niezmiernie miło jest nam poinformować Państwa, że w tym roku Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otrzymało aż trzy nagrody Marszałka Województwa Opolskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2019. 😊
Nagrodzone przedsięwzięcia:
🏆 wystawa czasowa „Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld – Pawłowiczkach na Górnym Śląsku”, laureat nagrody za wydarzenie muzealne. Wystawa zrealizowana przez Elżbietę Oficjalską (Dział Kultury Materialnej i Folkloru MWO)
🏆 projekt „Remont drewnianego spichlerza dworskiego wraz z aranżacją wnętrza na potrzeby ekspozycyjne”, laureat nagrody w kategorii konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury. Projekt realizowany przez Aleksandrę Kośmicką (Dział Architektury Ludowej MWO)
🏆 projekt „Sensoryczna wieś opolska – gość niepełnosprawny w muzeum”, laureat nagrody w kategorii inicjatywa edukacyjna. Projekt realizowany przez Agnieszkę Pawelczyk (Dział Udostępniania i Edukacji MWO).

Laureatom serdecznie gratulujemy 😊🍾💐

 

ZAKUP KOLEKCJI

Zakup kolekcji 21 dzieł rzeźbiarskich o tematyce religijnej autorstwa Stanisława Majewskiego

W ramach programu Rozbudowa zbiorów muzealnych zarządzanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu dokonało zakupu kolekcji 21 płaskorzeźb wykonanych przez wybitnego opolskiego twórcę ludowego Stanisława Majewskiego (1922-1986), zamieszkałego w Sternalicach k. Olesna, później w Wybłyszczowie k. Prószkowa. Twórca ten należał do największych indywidualności polskiej sztuki nieprofesjonalnej. Jego twórczość wywodzi się z nurtu ludowego. Widoczne w niej są jednocześnie elementy ludowego postrzegania i wartościowania świata, związane z jego domem rodzinnym, zasłyszanymi tam tradycyjnymi wierzeniami, opowieściami biblijnymi, jak i osobiste przemyślenia wynikające z jego życiowych doświadczeń i fascynacji ideologią komunistyczną. W efekcie Majewski stworzył swój eklektyczny system wartości w oparciu o dwie przeciwstawne ideologie, według których tłumaczył wszechświat, Boga, los człowieka. Nurtujące go problemy przedstawiał w swoich rzeźbach i płaskorzeźbach dla których poszukiwał nowej formuły, nowych układów ikonograficznych. Przybierały one formę rzeźbionych obrazów, wielkogabarytowych kompozycji jak wieloelementowa praca Historia świata, ołtarzy-poliptyków inspirowanych dziełem Wita Stwosza.
W II połowie lat 70. w jego dziełach zaczęła dominować technika mieszana, malarsko-rzeźbiarska. Dzieła te znawcy tematu nazywają obrazo-rzeźbami. Tło artysta malował na płycie, sklejce lub drewnie, bliższe plany rzeźbił techniką płaskorzeźby bezpośrednio w drewnie lub wykonywał je osobno a następnie przytwierdzał je do płyty. Oprócz tego wykonywał także tradycyjne płaskorzeźby. Walory artystyczne tych dzieł podnosi specyficzne dla Majewskiego dynamizowanie scen zarówno w ujęciach rzeźbiarskich jak również i w malaturze tła. Autor wykorzystywał do malowania farby olejne, których recepturę opracował przeważnie na bazie produktów fabrycznych z dodatkiem żywicy. W przypadku barwy białej, czerwonej i pomarańczowej stosował wyłącznie farby olejne. Dodatek żywicy powodował, że na dziele tworzył się efekt półmatowej i matowej powierzchni. Artysta uważał, że w ten sposób uzyskuje ciekawsze efekty świetlne. Zastosowanie przez Majewskiego polichromii pomaga w identyfikacji przedstawianych postaci, np. Matkę Boską rozpoznawano po błękitnym płaszczu i welonie, Chrystusa po czerwonej sukni. Wybitny znawca polskiej sztuki ludowej Aleksander Jackowski napisał o dziełach Majewskiego, że polichromia nadawała jego pracom ciekawy, odrębny wyraz. Wielobarwna polichromia, wzmacnia ekspresyjność dzieł i wnosi element przestrzenności do rzeźbionych scen. Przedstawienia rzeźbiarskie charakteryzują się intensywnymi barwami zestawianymi kontrastowo i stanowią przeciwwagą dla kolorystycznie stonowanego tła scen. Malatury tła przedstawiają zazwyczaj aurę – przy czym artysta stosuje proste zabiegi malarskie aby uwypuklić towarzyszący scenie nastrój, emocje: smutek, rozpacz (kłębiaste chmury, ciemność, deszcz), radość, błogostan (niebieskie niebo, słońce). Majewski rzeźbił dużo. w pośpiechu, nie dbając o detale. Prace jego charakteryzuje pozorna niedbałość, częsta niezgodność z ogólnie obowiązującym programem ikonograficznym (właściwy był tylko program ikonograficzny artysty), zachwianie proporcji w budowie kompozycji, kształtach postaci.
Artysta często swoje prace oprawiał w ramy wykonane z listewek lub cienkich deseczek, niedbale przybitych do deski lub sklejki stanowiącej tło. Były one malowane farbami olejnymi, niekiedy złotolem lub srebrolem.
Zakupiona kolekcja składa się z płaskorzeźb i tzw. obrazo-rzeźb poruszających tematykę religijną, w większości przedstawiających sceny z życia Jezusa Chrystusa:

1. WNIEBOWSTĄPIENIE CHRYSTUSA/UKRZYŻOWANIE
2. SEN CHRYSTUSA
3. ZMARTWYCHWSTANIE
4. LUSTRO Z ANIOŁAMI
5. ZATAJONY ŚWIAT
6. PRZYBICIE DO KRZYŻA
7. CHRYSTUS OGRODNIK
8. ZŁOŻENIE DO GROBU
9. UKRZYŻOWANIE
10. ŚWIĘTA RODZINA
11. CHRZEST W JORDANIE
12. CHRYSTUS W OGRÓJCU
13. POLSKI PAPIEŻ
14. ŚWIĘTA RODZINA
15. KAPLICZKA Z CHRYSTUSEM
16. BARANEK BOŻY
17. ŚWIĘTY SZYMON
18. CHRYSTUS SPRZEDANY PRZEZ WROGÓW
19. WSKRZESZENIE ŁAZARZA
20. ANIOŁ PAŃSKI
21. ŚWIĘTY FRANCISZEK

 

Zakup dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa
i Ochrony Zbiorów Sfinansowano z budżetu Województwa Opolskiego


NABÓR NA WOLNE STANOWISKO PRACY

SPECJALISTA DS. REMONTOWO-BUDOWLANYCH

Więcej informacji na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Muzeum Wsi Opolskiej:
http://bip.muzeumwsiopolskiej.pl/568/191/nabor-na-wolne-stanowisko-pracy-specjalista-ds-remontowo-budowlanych.html

XXV Konkurs Fotograficzny Zabytkowa architektura wsi opolskiej 2020

📸 Niestety… pandemiczna sytuacja uniemożliwiła organizację wernisażu wystawy pokonkursowej „Zabytkowa architektura wsi opolskiej” 2020, która była zaplanowana na 14. listopada br. Konkurs został rozstrzygnięty a nagrody i wyróżnienia rozdysponowane przez Komisję Konkursową (protokół z obrad do wglądu na stronie muzeumwsiopolskiej.pl).

📸Wybrane fotografie zostały oprawione i wyeksponowane w sali multimedialnej w biurowcu Muzeum Wsi Opolskiej przy ul. Wrocławskiej 174. Na obejrzenie wystawy zapraszamy po stabilizacji sytuacji w kraju i otwarciu instytucji kultury. Bo zobaczyć ją warto! Jak co roku, poziom prac jest wysoki, autorzy zaskakują pomysłami, kadrami, wątkami … Dziękujemy, że Wy, wspaniali autorzy prac, jesteście z nami już 25 lat.
Chcielibyśmy wyemitować na naszym facebooku krótki filmik o wystawie, który zostanie umieszczony na stronce właśnie 14. listopada br. Zachęcamy do oglądania.

📸Także po 15.listopada dostępny będzie kalendarz na 2021 r. Wszystkich uczestników konkursu zapraszamy do odbioru egzemplarza.

COVID – 19 ZAJĘCIA EDUKACYJNE

UWAGA! INFORMUJEMY, ŻE W ZWIĄZKU Z PANUJĄCĄ SYTUACJĄ W OKRESIE ZAGROŻENIA PANDEMIĄ KORONAWIRUSA COVID – 19,
ZAJĘCIA EDUKACYJNE I WARSZTATOWE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH, PLANOWANE W OKRESIE PAŹDZIERNIK-GRUDZIEŃ ZOSTAŁY ODWOŁANE.


 

APLIKACJA O!POLSKIE MUZEA

W imieniu wszystkich placówek muzealnych biorących udział w przedsięwzięciu, zachęcamy do korzystania z aplikacji „O!polskie muzea”
Aplikacja mobilna „O!polskie muzea” została zrealizowana jako zadanie w ramach programu „Kultura Cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przedsięwzięcie otrzymało finansowanie w trybie 2-letnim. Wysokość dofinansowania wyniosła 93 240 zł, zaś łączny koszt projektu wyniósł 126 000 zł. Partnerami projektu byli: Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich odział opolski.
W aplikacji znajduje się 1001 zdigitalizowanych obiektów wraz z opisami każdego obiektu. Charakter zdigitalizowanych obiektów: historyczne, etnograficzne, regionalne, muzyczne, sakralne, archeologiczne, folklorystyczne, wojskowe, techniczne. Szeroki wachlarz tematyczny obiektów należących do zasobów muzeów województwa opolskiego jest wartością kulturową dla wszystkich obywateli Polski, stąd pomysł udostępnienia tych zasobów w formie aplikacji mobilnej.
W przedsięwzięciu uczestniczą 22 muzea z terenu województwa opolskiego. Aplikacja jest bezpłatna dla użytkowników. Aplikacja może być instalowana na smartfonach, tabletach, urządzeniach mobilnych. Dostępna jest w sklepie GOOGLE PLAY oraz App Store.

KONIEC SEZONU UDOSTĘPNIANIA

Przypominamy, że 15 października br. kończy się sezon pełnego udostępniania ekspozycji muzealnej. Od 16.10.2020 r. będzie można zwiedzać jedynie tereny parkowe bez możliwości oglądania wnętrz obiektów zabytkowych.
Sezon zimowy potrwa do połowy kwietnia przyszłego roku. W tym okresie Muzeum będzie czynne:
poniedziałek-piątek: godz. 10.00-15.00
sobota-niedziela: zamknięte
Bilety wstępu na teren muzeum będzie można zakupić za pośrednictwem sprzedaży biletów on-line oraz na recepcji muzeum.
ceny biletów:
spacerowy 3 PLN
przedszkolny 1 PLN
w poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny

Zapraszamy!


Do góry