Głos mają ryby / Ekopiknik w Muzeum Wsi Opolskiej 11.09.2022

Termin: 11 września (niedziela) 2022 r. godz. 10.00 – 18.00
Organizator: Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole
Charakter imprezy: Impreza plenerowa o charakterze ekologicznym
Wstęp: bezpłatny

W PROGRAMIE IMPREZY:
  • Uroczyste otwarcie zagrody wiejskiej z regionu kozielsko-raciborskiego (zagrody „rybackiej”) godz. 11.30-12.20 składającej się z chałupy z Turza (1814 r.), stodoły z Podlesia (poł. XIX w.), spichlerza kopulastego z Przewozu (XIX w.), budynku inwentarskiego (pełna rekonstrukcja, według oryginału z  1910 r.), wystawy multimedialnej dot. ochrony bioróżnorodności w środowisku wodnym:

    11.30-11.40   rozpoczęcie uroczystości (J. Gałęza – dyrektor MWO, A. Buła – Marszałek Województwa Opolskiego)                                                                                        
    11.40-12.00    przedstawienie zagadnień dot. zrealizowanego projektu; zagospodarowanie zagrody (A. Kośmicka – kier. DAL) urządzenie chałupy z Turza (E. Oficjalska – kier DKMiF), koncepcja wystawy stałej w stodole z Przylesia (B. Światek – z-ca dyr. MWO), pokonkursowa wystawa fotograficzna (K. Czech), przyrodniczy przewodnik po Muzeum (E. Olbryt – kier. DUiE).                                      
    12.00-12.05    otwarcie zagrody – przecięcie symbolicznej wstęgi
    12.05 -12.15   symboliczne rozpoczęcie zarybiania stawu (A.Buła – Marszałek Województwa Opolskiego)                     
    12.15-12.20    zakończenie uroczystości, zaproszenie do zwiedzania zagrody i poczęstunku
    12.20-17.30    prezentacja traktora Farmall, pokazy tematyczne, prelekcje oraz gry i zabawy z animatorami

  • Folkowisko –  występy zespołów folkowych w skansenie, godz. 10.30-17.30,
    estrada na łące przy zagrodzie „Wełna”:
    10.30 – 10.40  oficjalne rozpoczęcie koncertu
    10.40 – 11.10   Zespół Hana (CZ ) cz. I
    11.10 – 11.20   przerwa techniczna/quiz
    11.20 – 11.30   zapowiedź uroczystego otwarcia zagrody „rybackiej” (J. Gałęza Dyrektor MWO, A. Buła Marszałek Województwa Opolskiego) 
    11.30 – 12.30   Lubov  (Opole)
    12.30 -13.00    Wręczenie nagród uczestnikom konkursu fotograficznego (J.Gałęza – dyrektor MWO i A.Buła – Marszałek Województwa Opolskiego                                                 
    13.00 -13.30    Zespół Hana (CZ) cz.II
    13.30 – 13.50   przerwa techniczna/quiz 
    13.50 – 14.50    Rube Świnie (Katowice)
    14.50 – 15.00    przerwa techniczna/quiz
    15.00 – 15.25    Zespół Pieśni i Tańca OPOLE (Opole) cz. I
    15.25 – 15.45    przerwa techniczna/quiz 
    15.45 -16.45     Chudoba (Wrocław)
    16.45 – 17.00    Zespół Pieśni i Tańca OPOLE (Opole) cz. II
    17.00 – 17.10    przerwa techniczna/quiz
    17.10 – 17.25    Zespół Pieśni i Tańca OPOLE (Opole) cz. III
    17.25 – 17.30    Zakończenie koncertu

  • Quiz wiedzy o bioróżnorodności z nagrodami, godz. 11.00-17.00, w przerwach  między występami zespołów folklorystycznych, estrada.

  •  Pokazy i prelekcje tematyczne, godz. 10.00-18.00, ekspozycja muzeum:
    pokaz wykonywania sieci rybackiej: Ginter Ryborz, godz. 10.00-18.00, zagroda „rybacka”
    pokaz wykonywania wierszy do połowu ryb z wikliny: Dagmara Kostrzewska, godz. 10.00-18.00, zagroda „rybacka”
    pokaz zarybiania stawu: Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna”, 12.30, staw od strony zagrody „rybackiej”
    spacer przyrodniczy dla dużych i małych: Agnieszka Mulawa, I grupa: 13:00-14:30 (15 osób), II grupa: 15:00-16:30 (15 osób), pomieszczenie w budynku gospodarczym w zagrodzie „rybackiej”
    prezentacja płuczni do płukania złota i minerałów oraz gry i zabawy przyrodnicze dla najmłodszych: Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych Oddział Stobrawski Park Krajobrazowy, godz. 10.00-18.00, przy kapliczce Nepomucena
    pogadanka edukacyjna- Dlaczego zakwit glonów jest zły?, skąd się biorą ryby? oraz quiz rodzinny: dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, zagroda „rybacka”
    prelekcja o utopcach i innych wodnych demonach: Bogdan Jasiński, staw od strony zagrody „rybackiej”
    pogadanka o tradycyjnym winiarstwie: Michał Przybylski, Stowarzyszenie „W ogrodzie Viadrusa”, 10.00-18.00, przy winnicy
    pokaz pisania tradycyjnych jaj w motywy roślin i ryb: Julia Datchenko, godz. 10.00-18.00, zagroda „rybacka”
    tajemnice ziół: Tomasz Kaliński, godz. 10.00-18.00, zagroda z Kozub

  • Warsztaty ekologiczne:
    wykonywania domków dla owadów, Łukasz Furowicz, Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze* I grupa: 11:00-12:30 (11 dzieci + rodzice), II grupa: 13:00-14:30; (11 dzieci + rodzice), wiata garncarska
     – tworzenia magicznych lalek motanek , Agnieszka Zielińska, warsztaty otwarte, 10.00-18.00 (z przerwami), zagroda z Kup
    pieczątki z liści – warsztaty zdobienia poszewek roślinnymi stemplami*, Anna Wośko, godz. 11.00-17.00 (z przerwami), zagroda „młyńska”
    eko-warsztaty – kompozycje z roślin, warsztaty otwarte, 10.00-18.00
    (z przerwami), naprzeciw zagrody „Wełna”

* obowiązują wcześniejsze zapisy (telefoniczne pod nr. 457 23 49 wew. 114, 115, 214)

  • Historia obiektów drewnianej architektury zlokalizowanych w zagrodzie wiejskiej z regionu kozielsko-raciborskiego (zagrody „rybackiej”) – oprowadzanie kuratorskie: Aleksandra Kośmicka (MWO) w godz. 12.30-13.30; 14.30-15.30.
  • Wyposażenie chałupy z Turza w zagrodzie „rybackiej” – oprowadzanie kuratorskie: Elżbieta Oficjalska w godz. 13.30-14.30; 15.30-16.30.
  • Konserwacja zabytków w muzeum na wolnym powietrzu – pogadanka, Sebastian Wójcik, godz.  11.00-17.00 z przerwami, chałupa ze Starego Lasu 61
  • Przejażdżki tandemem – Fundacja na kole, godz. 10.00-18.00 (z przerwami) plac przy budynku administracyjnym
  • Pogadanka edukacyjna o historii rzeki Odry – Muzeum Odry we Wrocławiu, godz.  10.00-18.00 (z przerwami), przy kapliczce Nepomucena
  • Wypieki tradycyjnego chleba połączone z degustacją, godz. 12.00- 15.00, piec chlebowyz Rudziczki.
  • Spektakl teatralny Sztuczna sieć,  Teatr Ekostudio,  godz. 17.30, staw przy zagrodzie młyńskiej

  • Pokazy rzemiosła i rękodzieła:
    wykonywania naczyń z drewna
    przędzenie na kołowrotku
    wykonywania haftu krzyżykowego
    malowania opolskiej porcelany
    wyrobu naczyń glinianych
    wykonywania koronki klockowej
    wykonywania przetworów warzywnych
    kowalstwa
    drutowania garnków
    warsztatu konserwatora zabytków
  • Kiermasz produktów ekologicznych, godz. 10.00-18.00, ekspozycja muzeum
  • Obsługa gastronomiczna, godz. 10.00-18.00 Firma Cateringowo Eventowa DUOFEST, łąka przy zagrodzie „Budkowice”

    Zapraszamy!