„Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego”

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu w partnerstwie z Województwem Opolskim, Rybacką Lokalną Grupą Działania „Opolszczyzna” oraz Stowarzyszeniem „Euro-Country” w ramach RPO WO na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1 Ochrona różnorodności biologicznej, realizuje projekt pn.

Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności
w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej
i na terenie Śląska Opolskiego”

umowa nr  RPOP.05.01.00-16-0013/19-00

Termin realizacji projektu: do stycznia 2022 r.

Realizatorem części zadań w projekcie jest Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.

Wartość projektu: 4 999 285,00 zł

Wysokość wydatków kwalifikowanych: 4 299 945,67

Dofinansowanie projektu ze środków UE: 3 654 959,77 zł

Cele projektu:

Celem głównym projektu jest wzrost wiedzy, świadomości i umiejętności ochrony bioróżnorodności mieszkańców woj. opolskiego. Cel będzie realizowany poprzez uruchomienie szerokiej kampanii edukacyjno-informacyjnej na terenie woj. opolskiego oraz utworzenie infrastruktury edukacyjnej w celu promowania wiedzy na temat ochrony bioróżnorodności, ochrony gatunków rodzimych, ochrony lokalnych zasobów przyrodniczych,.

Planowany zakres działań:

Lider projektu: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

• rekonstrukcja obiektu muzealnego „zagrody rybackiej”, zagospodarowanie przestrzenne obiektu muzealnego zagrody,
  • urządzenie ekspozycji stałej dotyczącej rybołówstwa oraz ekspozycji dotyczącej ochrony bioróżnorodności w wodnym środowisku przyrodniczym oraz popularyzującej postawy proekologiczne,
  • remont i rozbudowa systemu wodnego w Muzeum, w tym remont wewnętrznego cieku wodnego, remont i rozbudowa stawów,
  • urządzenie ekspozycji stałej dot. rybołówstwa oraz ochrony bioróżnorodności w środowisku wodnym, w tym wystawa multimedialna
    z akwarium, które będzie przedstawiało biotop rzeki jako część wystawy multimedialnej, akwarium ma pobudzić wyobraźnię widza i wzmocnić postawy proekologiczne,
  • kampania edukacyjna prowadzona w oparciu o imprezy plenerowe, zajęcia edukacyjne, warsztaty, lekcje muzealne, konkursy.

Partner: Województwo opolskie:

• edukacja przyrodnicza w parkach krajobrazowych w formie zajęć stacjonarnych oraz terenowych,
  • opracowanie ekspertyzy przyrodniczej pn. „Analiza możliwości skanalizowania ruchu turystycznego pod kątem ochrony cennych siedlisk oraz edukacji przyrodniczej w Stobrawskim Parku Krajobrazowym”,
  • stworzenie edukacyjnej ścieżki geocaching,
  • wydanie edukacyjnego przewodnika po Stobrawskim Parku Krajobrazowym.

Partner: Rybacka Lokalna Grupa Działania „OPOLSZCZYZNA”:

• opracowanie przewodnika o florze i faunie stawów na Opolszczyźnie.
  • organizacja lekcji plenerowych/zajęć edukacyjnych i warsztatów przy stawach.

Partner:  Stowarzyszenie „EURO-COUNTRY”

• renaturalizacja otoczenia stawu w Dziergowicach, Grodzisku i Zakrzowie,
  • budowa infrastruktury turystycznej wokół akwenu Dębowa,
  • realizacja zadań edukacyjnych – organizacja warsztatów wikliniarskich,
  • organizacja konkursu dot. fauny i flory,
  • publikacja – kolorowanka o faunie i florze.