KINO LETNIE – ROK DIABŁA

Nie ma to jak kino pod chmurką…

Jeżeli się z tym zgadzacie, to zapewne zainteresuje Was informacja o nadchodzących pokazach filmowych, które przyszykowaliśmy.

„ROK DIABŁA” Petra Zelenki (2002) / termin: 7.08
“Rok diabła” to film, w formie fabularyzowanego dokumentu. Wraz z rozwojem akcji i nawarstwianiem się absurdalnych wydarzeń, widz traci rozeznanie w tym, co jest prawdą, a co fikcją. Bohaterami filmu są postaci rzeczywiste: znani czescy muzycy Jaromir Nohavica, Karel Plihal, zespól folkowy „Czechomor”, angielski muzyk rockowy Jaz Coleman (Killing Joke) oraz holenderski dokumentalista Jan Holman (grany przez Jana Prenta).
Wiele tu poruszanych tematów: alkohol, media i ich rola w naszym życiu, wiara w Boga, kontrast anioła i diabła, problem zmiany tożsamości. Najważniejsza pozostaje muzyka – doskonałe tło dla metafizycznych dociekań i wędrówek bohaterów. Zelenka umiejętnie łamie reguły filmowej narracji wykorzystując szeroki repertuar środków – film jest pełen ironii, metafor, przenikających się epizodów i wszystkiego tego, co uniemożliwia jego jednoznaczną interpretację, a zbliża do doskonałej mistyfikacji.

Projekcja o 20.30 w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

UWAGA
Zalecenia dotyczące COVID-19