Święta Wielkanocne na Śląsku – obrzędy i zwyczaje

Lekcja III, godz 13:30-15:00

ok. 1,5 godz.

Cena 350 zł / grupa
W przypadku zwiedzania ekspozycji Muzeum należy zakupić bilet wstępu dla każdego uczestnika
Ilość uczestników do 25 osób
Odbiorca dzieci i młodzież szkolna

REZERWACJA lekcji odbywa się dwuetapowo:

• Zamówienie należy złożyć drogą telefoniczną – Dział Udostępniania i Edukacji Muzeum  pod nr tel. 774743021, 774572349 wew. 114, 115, 214.
  • Zarezerwowany temat oraz termin lekcji (po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym), należy potwierdzić, uzupełniając i wysyłając formularz potwierdzenia rezerwacji – faxem na numer: 77 474 30 21 lub pocztą elektroniczną na e-mail: sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl,  nie później niż w ciągu 7 dni od ustalenia terminu lekcji przez Muzeum. Jeśli potwierdzenie nie zostanie dostarczone do Muzeum w określonym terminie, wstępna rezerwacja zostanie anulowana.
  • Druk potwierdzenia rezerwacji znajduje się przy poszczególnych tematach lekcyjnych.

Do pobrania:

potwierdzenie_lekcji_swięta_wielkanocne

Uwaga! Dzieci na zajęcia powinny zabrać 4 ugotowane na twardo jajka: 2 zabarwione oraz 2 białe.

Opis

Na zajęciach edukacyjnych dzieci poznają tradycyjne zwyczaje i obrzędy, poprzedzające Święta Wielkanocne na dawnej (i współczesnej) wsi śląskiej. Podczas zajęć omawiane są przygotowania świąteczne w kuchni (tradycyjne potrawy, wypieki inne). Drugą część lekcji stanowią warsztaty praktyczne, podczas których pod okiem twórców ludowych uczestnicy poznają następujące tradycyjne techniki zdobienia jaj wielkanocnych: wydrapywanie wzoru na zabarwionej skorupce jajka (kroszonki), batik (pisanie gorącym woskiem po białym jajku), oklejanie jaj sitowiem oraz wytrawianie kwasem wzoru na zabarwionej skorupce.

pisanki

KONTAKT Dział Udostępniania i Edukacji