Zadanie jest finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i z budżetu Samorządu Województwa Opolskiego
Bezpłatne zajęcia warsztatowe ze zdobienia jaj wielkanocnych!
W ramach XXIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2020 prowadzone będą przez pracowników i twórców z STL bezpłatne zajęcia warsztatowe w wersji stacjonarnej i mobilnej – dla ok. 900 osób. Działania te przeznaczone są dla szerokiego grona osób – dzieci i młodzieży, dorosłych, emerytów i osób niepełnosprawnych.
Zajęcia będą odbywać się w terminie od 3 lutego do 4 marca 2020 r. Miejsce działań projektowych: Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, szkoły, domy kultury i inne (wg składnych propozycji). Chętnych serdecznie zapraszamy.
O realizacji decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia proszę nadsyłać drogą mailową na adres bogdan.jasinski@muzeumwsiopolskiej.pl lub telefonicznie pod numer 77 457 23 49 w.120, 606 355 549.
XXIX Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020”
Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w XXIX edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2020 organizowanej przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego i Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
UWAGA!!!
Przewód konkursowy odbędzie się 6 marca (piątek – dzieci) i 7 marca (sobota – dorośli) 2020 roku w siedzibie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, w godz. 10.30-13.30.
Od bieżącego roku obowiązują zmiany w kategorii dzieci i młodzieży. Ustanowiono trzy grupy wiekowe dla uczestników: do 10 lat, 11-14 lat oraz 15-18 lat. Zgodnie z ustaleniami powziętymi podczas zeszłorocznego konkursu, podwyższono limit wiekowy dla uczestników do 18 roku życia.
Więcej informacji w regulaminie konkursu.
Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!!!
Wystawa on-line do obejrzenia https://muzeumwsiopolskiej.pl/wystawa-pokonkursowa-kroszonki-opolskie-2020/
Happening w CH Karolinka
Dnia 22.02.2020 r. w Centrum Handlowym Karolinka w Opolu odbyły się pokazy warsztatowe zdobienia jaj wielkanocnych, przeprowadzone przez Małgorzatę Mateję i Halinę Jakubowską – twórczynie należące do Oddziału Opolskiego STL. W zajęciach wzięło udział około 200 osób. uczestnicy uczyli się ozdabiania jajek w dwóch technikach: rytowniczej (kroszonki) i batikowej (pisanki). Podczas warsztatów prowadzono akcję promocyjną XXIX Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej Kroszonki Opolskie 2020 – rozdawano ulotki reklamowe oraz materiały wydawnicze poświęcone kroszonkarstwu. Zaprezentowano także wystawę poświęconą konkursowi kroszonkarskiemu oraz prace opolskich twórców ludowych.
Konferencja prasowa – Opolskie kroszonki XXL
W poniedziałek 2 marca 2020 roku odbyła się konferencja prasowa podczas której przedstawiciele gmin: Ozimek, Łubniany, Kolonowskie i Gogolin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego podpisali umowy z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu o użyczeniu makiet kroszonek XXL do celów promocyjnych. W trakcie konferencji twórczynie ludowe, reprezentujące poszczególne gminy i przedstawiciele władz samorządowych zainaugurowali ręczne malowanie kroszonek.
Warsztaty w ramach działań wzmacniających XXIX Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie 2020”
W terminie od 3 lutego do 4 marca 2020 roku pracownicy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przy współpracy członków Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych przeprowadzili bezpłatne zajęcia warsztatowe ze zdobienia jaj wielkanocnych. Działania te były skierowane zarówno do dzieci jak i osób dorosłych i miały charakter stacjonarny oraz mobilny. Odbywały się w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz w domach kultury na terenie województwa opolskiego. Uczestnicy uczyli się zdobienia jaj techniką rytowniczą (drapanie) oraz przy użyciu kwasu z kapusty kiszonej lub octu. Łącznie w 56 zajęciach uczestniczyło 1600 osób.
Odsłonięcie makiet kroszonek XXL
W dniach 11 (Opole), 13 (Gogolin, Ozimek, Łubniany) i 19 września (Kolonowskie) 2020 dokonano uroczystego odsłonięcia makiet kroszonek XXL, wykonanych z żywicy poliuretanowej. Będą one promowały i popularyzowały wpisaną na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego umiejętność wykonywania kroszonek. W ich bezpośrednim otoczeniu będą prezentowane materiały promujące Wojewódzkie Konkursy Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie”. W uroczystościach wzięli udział: twórczynie ludowe, zespoły folklorystyczne, przedstawiciele władz samorządowych i dyrekcja oraz pracownicy Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w konkursie malowania porcelany opolskiej. To jedyna tego typu impreza na terenie województwa opolskiego. Organizator zapewnia materiały niezbędne do uczestnictwa w przewodzie konkursowym: porcelanę i farby naszkliwne. Konkurs malowania porcelany składa się z dwóch wydarzeń: przewodu konkursowego i wystawy pokonkursowej. Konkurs odbędzie się 25.08 2020 roku w siedzibie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Przewód przeprowadzany jest w godzinach od 9.00 do 16.00. W trakcie imprezy zorganizowany zostanie poczęstunek dla uczestników. Podczas zdawania pracy konkursowej każdy z uczestników otrzyma zaproszenie do udziału w uroczystym ogłoszeniu wyników. Wykonane prace zostaną wypalone w muzealnym piecu ceramicznym a następnie ocenione przez komisję konkursową.
Wręczenie nagród i otwarcie wystawy pokonkursowej będzie miało miejsce w trakcie imprezy plenerowej VIII Święto Plonów – Targi Miodów 27.09.2020 roku. Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu do 30.11.2020 roku. Do wystawy dołączona będzie prezentacja multimedialna i informator.
W trakcie konkursu obowiązują procedury opracowane przez Dyrektora MWO w Opolu dotyczące zachowań związanych z COVID-19 (pomiar temperatury, wypełnienie oświadczenia, zachowanie dystansu społecznego, maseczki na twarzy).
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!
Bezpłatne zajęcia z malowania porcelany opolskiej!!!
Uprzejmie informujemy, że Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu organizuje dla osób dorosłych bezpłatne warsztaty malowania porcelany opolskiej. Są to działania wzmacniające IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany organizowany w ramach VI Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej i Rękodzieła Artystycznego, prowadzone przez twórczynie z Oddziału Opolskiego STL (uznane zdobniczki porcelany). Zajęcia odbędą się w terminach 31 lipca-2 sierpnia, 7-9 oraz 14-16 i 21-23 sierpnia 2020 roku w godzinach od 9.00 do 13.00, w siedzibie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (starym budynku administracyjnym). Uczestnicy zobowiązani są do przyniesienia naczyń porcelanowych, organizator zapewnia przygotowane farby naszkliwne, stalówki z obsadkami, pomieszczenia do przeprowadzenia zajęć.
W trakcie zajęć obowiązują procedury opracowane przez Dyrektora MWO w Opolu dotyczące zachowań związanych z COVID-19 (pomiar temperatury, wypełnienie oświadczenia, zachowanie dystansu społecznego, maseczki na twarzy).
Wszystkich chętnych prosimy o kontakt z p. Bogdanem Jasińskim: tel. 77 457 2349, 606355 549 email: bogdan.jasinski@muzeumwsiopolskiej.pl
Warsztaty wzmacniające IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany
W bieżącym roku po raz kolejny zorganizowano bezpłatne kursy malowania porcelany prowadzone przez twórczynie ludowe: Małgorzatę Mateję, Stefanię Topolę, Agnieszkę Okos i Alinę Wypchło. Odbywały się one w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. W trakcie 12 warsztatów (31.07-2.08, 7-9, 14-16, 21-23.08.2020) uczestnicy zapoznali się z podstawami techniki wykonywania zdobienia porcelany, podstawowymi informacjami na temat surowców i narzędzi oraz techniki wypału ozdobionej porcelany. Każdy z uczestników zobowiązany był do przyniesienia naczyń ze sobą. Za organizację zajęć (narzędzia, farby oraz możliwość wypalenia wykonanych prac) odpowiadali pracownicy muzeum i twórcy ludowi. Zajęcia te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Ogółem we wszystkich warsztatach wzięło udział 240 osób.
IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany
Konkurs odbył się w dniu 25 sierpnia 2020 roku. Uczestniczyło w nim 29 osób. Każda osoba losowała zestaw przeznaczony do udekorowania: filiżankę lub kubek ze spodkiem oraz czajnik do herbaty. Uprzednio zakupione farby naszkliwne zostały przygotowane do malowania przez opolskie twórczynie. Po ozdobieniu naczyń i ich wysuszeniu porcelana została załadowana do pieca ceramicznego i wypalona. W dniu 28 sierpnia 2020 roku obradowało jury złożone ze specjalistów oraz śląskich etnografów. Podstawowe kryteria oceny prac stanowiły: układ kompozycji, technika wykonania i zgodność z tradycyjną ornamentyką.
Większa część z wykonanych w konkursie prac prezentowała bardzo wysoki poziom. Jury przyznało 4 nagrody i 10 wyróżnień. Nagrodę główną w tym roku zdobyła Teresa Ozimek. To jedna z najbardziej uznanych opolskich zdobniczek porcelany, o doskonałej technice i bardzo delikatnej kresce. Tworzy bardzo czytelne malunki o pięknych wyrazistych kolorach. Jej znak rozpoznawczy stanowią piękne kwiaty, rozpływające się na boki, co nieco przypomina efekt fladrowania. Na obrzeżach spodka i filiżanki poprowadziła piękny szlaczek z niebieskich drobnych kwiatków. Pierwsze miejsce przypadło jednej z młodszych uczestniczek konkursu Annie Ozimek. W ornamentyce tej twórczyni widoczny jest wyraźny wpływ matki – wykorzystuje między innymi efekt podobny do fladrowania. Anna Ozimek maluje jednak zdecydowanie większe i bardziej precyzyjne kwiaty.
Najbardziej klasyczny wzór nawiązujący do ornamentyki znanej z kroszonek zaprezentowała Małgorzata Mateja. Ta jedna z najbardziej znanych opolskich twórczyń maluje bardzo wyraźne duże kwiaty w żywych kolorach. Tworzy symetryczne kompozycje, przy czym środek tworzą najczęściej czerwone lub różowe kwiaty. Po raz pierwszy nagrodę otrzymała Grażyna Czekała. Przyozdobiła filiżankę ze spodkiem w znacznie większe niż zazwyczaj ornamenty, co nadaje kompozycji pewnej lekkości. Sabina Kurek bardzo ładnie przyozdobiła dzbanek. Na każdej z bocznych ścianek namalowała w elipsie wykonanej z niebieskich kwiatków piękne pastelowe kompozycje dużych kwiatów. Efekt ten uzyskuje dzięki nakładaniu na powierzchnię naczynia cienkiej warstwy farby.
Bożena Konieczko przyozdobiła filiżankę ze spodkiem w bardzo czytelną kompozycję, zbudowaną z pięknych kolorowych dużych kwiatów. W dookolnej kompozycji dominują żywe barwy: czerwień, niebieski, pomarańcz. Przy brzegach filiżanki poprowadzony jest szlaczek z
dużych czerwonych kwiatów. Teresa Orlik namalowała w centrum czterech ścianek kubka czytelny ornament kwiatowy przy czym zastosowała zbyt wiele dosyć ciemna gamę kolorystyczną. Twórczyni ta jako jedna z nielicznych nie namalowała motywu szlaczka.
Dynamizm oraz niezwykła lekkość ręki jest widoczna w dziełach Aliny Wypchło i Barbary Trąbczyńskiej. Pierwsza z wymienionych twórczyń tworzy lekkie, przestronne kompozycje z duża ilością ozdobników zoomorficznych (ślimaki, pszczółki, motylki, biedronki, zajączki, druga natomiast maluje duże, wyraziste kwiaty z dominującym kolorem czerwonym i niebieskim. Irena Słaboń zdobi porcelanę w wyraziste, dosyć zwarte, dookolne wzory z dominacją koloru żółtego, czerwonego, pomarańczowego, i niebieskiego. Stosuje ozdobniki w postaci motylków i ptaszków. Agnieszka Rosicka uczestniczyła w konkursie po raz pierwszy. Maluje delikatne wzory kwiatowe, przy czym całość kompozycji wygląda nieco ascetycznie. Podobnie prezentuje się praca Ewy Giemzy. Brak w niej pięknej pastelowości innych prac tej artystki. Ładnie pod względem kolorystyki wypada dzieło Haliny Knosali – pastelowość barw zakłóca nieco nadmiar ornamentów. Agnieszka Okos namalowała interesującą kompozycję o charakterze sentymentalnym. Szlaczek jest jednak mało wyrazisty pod względem kolorystycznym a w spodku występuje dominanta koloru czerwonego, różowego i pomarańczowego.
Wręczenie nagród oraz dyplomów miało miejsce w dniu 27 września 2020 roku, w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Wzięli w nim udział Dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Jarosław Gałęza, koordynator projektu Bogdan Jasiński.
Nagrody w kwocie 3000 zł zostały ufundowane ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
LAUREACI NAGRÓD I WYRÓŻNIEŃ W IX WOJEWÓDZKIM KONKURSIE MALOWANIA PORCELANY
Nagroda główna
Teresa Ozimek
I Nagroda
Anna Ozimek
II Nagroda
Małgorzata Mateja
III Nagroda
Grażyna Czekała
Wyróżnienia
- Ewa Giemza
- Halina Knosala
- Bożena Konieczko
- Sabina Kurek
- Agnieszka Okos
- Teresa Orlik
- Agnieszka Rosicka
- Irena Słaboń
- Barbara Trąbczyńska
- Alina Wypchło
Wystawa pokonkursowa
„IX Wojewódzki Konkurs Malowania Porcelany”
27 wrzesień – 30 listopad 2020
Wystawa pokonkursowa została otwarta podczas imprezy plenerowej VIII Święto Plonów-Targi Miodu w dnu 27 września 2020 r., w budynku administracyjno-recepcyjnym Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Na wystawę składają się 12 aluminiowych systemów wystawienniczych, w których zamocowane są antyramy z wydrukowanymi planszami informacyjnymi, trzy gabloty z konkursową porcelaną oraz dekoracje z dwóch L-bannerów stanowiące ściankę-tło dla gablot. Tekst został przygotowany przez pracownika MWO Bogdana Jasińskiego, a projekt, skład, wydruk oraz oprawę plastyczną ekspozycji przygotował Marek Krajewski. Wystawie towarzyszył informator przygotowany przez Bogdana Jasińskiego.
informator PORCELANA