Warsztaty edukacyjne

RZEMIOSŁO I RĘKODZIEŁO LUDOWE

Interesującą formą popularyzacji kultury ludowej i rzemiosła są realizowane od 2006 roku warsztaty. Są one niejako pochodną organizowanych w muzeum lekcji muzealnych, z tą różnicą, że  kierowane są głównie do osób dorosłych.  Pierwszymi warsztatami odbywajacymi sie w skansenie były warsztaty plecionkarskie, w kolejnych latach również garncarskie, malowania porcelany oraz filcowania wełny. Obecnie w ofercie naszego muzeum znajduję się także warsztaty zdobienia jaj wielkanocnych, malowania na szkle.

Warsztaty z założenia są kilku godzinne lub kilkudniowe, a ich uczestnicy w małych grupach pracują bezpośrednio z rzemieślnikiem bądź twórcą ludowym. Efektem ich są w całości samodzielnie wykonane wyroby najczęściej  rękodzieła ludowego takie jak gliniany garnek, kosz wiklinowy czy kroszonka. zajęcia te są kierowane do każdego, kto chce pod okiem fachowców poznać tajniki zapominanych w naszych czasach rzemiosł, a także do tych, którzy nie boja się spróbować własnych sił przy tworzeniu wyrobów rękodzieła.

Oferta warsztatowa w 2021 roku – tematy zajęć:

  1. Zdobienie jaj wielkanocnych (kroszonki) (min. 6 osób, czas trwania 8 godzin, cena 75 zł/os)
  2. Zdobienie jaj wielkanocnych (pisanki) (min. 6 osób, czas trwania 8 godzin, cena 75 zł/os)
  3. Garncarstwo (min. 6 osób, czas trwania 2 dni/ 8 godzin, cena 170 zł/os)
  4. Malowane na porcelanie (min. 6 osób, czas trwania 2 dni/ 8 godzin, cena 170 zł/os)

Opłaty za udział w warsztatach podlegają indywidualnym kalkulacjom wyliczanym każdorazowo na specjalne zamówienie, traktowane jako dodatkowa „usługa kulturalna”.

KONTAKT Dział Kultury Materialnej i Folkloru

Bogdan Jasiński E-MAIL
bogdan.jasinski@muzeumwsiopolskiej.pl
TELEFON
77 457 23 49, wew. 120