Aktualności

Przejdź do archiwum aktualności

📷ZABYTKOWA ARCHITEKTURA WSI OPOLSKIEJ – WERNISAŻ

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy pokonkursowej “Zabytkowa architektura wsi opolskiej”, który odbędzie się w sobotę, 25. września 2021 r. o godzinie 13:00 w zabytkowym spichlerzu dworskim ze Sławięcic (na terenie muzeum). Podczas otwarcia wystawy nastąpi ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród laureatom.
Do zobaczenia!

KOMUNIKAT!

Szanowni Państwo!
Prace wykonane podczas sierpniowych warsztatów MALOWANIA PORCELANY zostały wypalone. W kwestii odbioru prac prosimy kontaktować się z p. Bogdanem Jasińskim – tel. 606355549, 77 4572349 wew.120

#100SekundWMuzeum

Celem akcji jest zachęcenie młodych ludzi do zwiedzania muzeów, poznawania historii i kultury poprzez pokazanie, że dzisiejsze muzea
to instytucje atrakcyjne, multimedialne i dzięki nowoczesnym technologiom w pełni przygotowane na to, by przyjąć młodego człowieka i wprowadzić go w fascynujący świat kultury.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odwiedzić z telefonem wybraną instytucję muzealną i w krótkim, około półtoraminutowym (umowne 100 sekund) wideo przedstawić swoje emocje i wrażenia z wizyty. Konkursowa praca nie musi dotyczyć jedynie muzealnych wnętrz, może również prezentować ogrody lub parki, które stanowią nieodłączną część niektórych muzeów. Film należy przesłać na adres mailowy:
100SekundWMuzeum@kulturaisport.gov.pl oraz umieścić go na swoim koncie w mediach społecznościowych, dodając hashtag #100SekundWMuzeum. Akcja trwa do końca września br.
Zdobywcy pierwszego i drugiego miejsca jako nagrodę otrzymają możliwość indywidualnego zwiedzania muzeum wybranego spośród instytucji, które zadeklarują chęć organizacji takiego zwiedzania dla siebie i rodziny lub grupy przyjaciół (łącznie do 10 osób).
Laureatom podziwiającym wystawy będzie towarzyszył w roli przewodnika kurator danej wystawy. Ponadto zwycięzca konkursu otrzyma kamerę sportową GOPRO HERO8 Black.
Informacja dotycząca zasad przetwarzania danych osobowych przez Administratora oraz praw osób, których dane są przetwarzane została zamieszczona na stronie http://bip.mkidn.gov.pl w zakładce ochrona danych osobowych. ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa, tel.: 22 42 10 555, fax: 22 42 10 441, e-mail: rzecznik@mkidn.gov.pl
Uczestnik, który zajmie drugie miejsce, oprócz indywidualnego zwiedzania otrzyma również gimbal marki DJI OSMO Mobile 4. Trzecie miejsce nagrodzimy gimbalem marki DJI OSMO Mobile 4. Zwieńczeniem akcji będzie zmontowany z najlepszych konkursowych propozycji
film, przedstawiający polskie muzea widziane oczami młodych ludzi. Powstanie również internetowa chmura słów najtrafniej opisujących polskie muzea.

W imieniu organizatora zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu!

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2021

W najbliższą sobotę tj. 18 września przy okazji ósmej edycji akcji pn. Dni Otwarte Funduszy Europejskich, zapraszamy do naszego Muzeum w godz. 10.00-18.00.
Przy okazji zwiedzania muzealnej ekspozycji zapraszamy na pokazy:
☑️malowania opolskiej porcelany
☑️kowalstwa
☑️wykonywania koronki klockowej
☑️zdobienia jaj sitowiem
Godziny pokazów: 11.00-17.00
Ponadto w zagrodzie „nyskiej” realizowane będą
🐟 spotkania przyrodnicze dla najmłodszych🐟
w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego”
Wstęp do Muzeum w tym dniu jest bezpłatny.

ZAPRASZAMY!

DZIEDZICTWO NIEMATERIALNE ŚLĄSKA OPOLSKIEGO I OKOLIC BRUNTALA

Szanowni Państwo!

W dniu 18 września 2021 roku Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu organizuje w domEXPO przy ul. Kępskiej 8 konferencję naukową połączoną z prezentacją wystaw oraz pokazami rękodzieła ludowego. Zadanie jest realizowane w ramach projektu “Muzeum jubileuszowe. 120-60-30” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG – VA Republika Czeska – Polska. Przekraczamy granice.

Poniżej został zamieszczony szczegółowy program konferencji

ZAPRASZAMY!

Zapraszamy na wystawę

Dyrektor

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

zaprasza na

otwarcie wystawy

Sąsiedzi

Od narodzin aż po śmierć

Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki

17 września 2021 r.

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Wrocławska 174, 45-835 Opole

 wernisaż połączony z emisją filmu dokumentalnego

O projekcie:

„Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki” – to projekt realizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w 2021 roku. Zakłada on organizację wystawy archiwalnych fotografii – zbiorowego portretu mieszkańców Oleszki, Jasionej i Żyrowej, wsi położonych w powiecie krapkowickim, w pobliżu Góry św. Anny, na Śląsku Opolskim. Są to zdjęcia wykonane w latach 20., 30. i 40. XX wieku przez fotografa amatora Franciszka Lepicha. Ich oryginalne szklane negatywy zostały odnalezione w 2016 roku.

Wystawa prezentuje autorskie fotografie o wysokiej wartości artystycznej, będące przede wszystkim cennym źródłem informacji o dawnym życiu społeczności wiejskiej na Śląsku Opolskim. Ujęte w cykl zatytułowany „Od narodzin aż po śmierć” obrazują one najważniejsze etapy życia człowieka, w tym wypadku Ślązaka, i szerzej – historię oraz kulturę Śląska Opolskiego. Wystawa ma charakter etnograficzno-historyczny, a ze względu na wysoki poziom artystyczny zdjęć jest to również wystawa sztuki fotograficznej. Jej celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, a także popularyzowanie klasycznej sztuki fotograficznej oraz jednego z jej twórców.

Pomysł, scenariusz, kurator wystawy: Magdalena Górniak-Bardzik

 Terminy:

Wernisaż:

  • 17 września 2021, godzina 17.00

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, ul. Wrocławska 174, 45 – 835 Opole           

Wydarzenie towarzyszące wystawie: 

  • 18 września 2021 r., godz.12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

  • 9 października, godz. 12.00

Spotkanie z artystami fotografikami Sławojem Dubielem i Sławomirem Mielnikiem z Fundacji 2.8. poświęcone akcji fotograficzno-społecznej przeprowadzonej w Oleszce wśród współczesnych mieszkańców, osób spokrewnionych z Franciszkiem Lepichem i postaciami z fotografii Lepicha. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną efekty akcji – gotowe fotografie – portrety współczesnych mieszkańców Oleszki, Żyrowej i Jasionej

  • 9 października, godz. 13.00

Franciszek Lepich. Fotograf. Wykład prof. dr hab. Marka Szyryka

  • 17 października, godz. 12.00

Dziedzictwo kulturowe Śląska Opolskiego. Przykład lokalnej społeczności z okolic Góry Świętej Anny. Wykład prof. dr. hab. Teresy Smolińskiej

  • 17 października, godz. 14.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie. Kurator: Magdalena Górniak-Bardzik

 

 

Bezpłatne Warsztaty Kulinarne

❗️BRAK WOLNYCH MIEJSC❗️

Informujemy o zmianie terminu spotkania z dnia 21.09 na 15.09
Są jeszcze wolne miejsca więc przyjmujemy zapisy ☺️
 
Zapraszamy na Bezpłatne Warsztaty Kulinarne w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego”.
Warsztaty połączone będą z z prelekcją dotyczącą lokalnych ryb wykorzystywanych kulinarnie oraz pogłębieniem świadomości słuchaczy w kontekście dóbr natury, ekologicznego, zdrowego jedzenia.
 
Planowane terminy spotkań:
1.) poniedziałek 06.09.2021
2.) wtorek 07.09.2021
3.) środa 08.09.2021
4.) poniedziałek 13.09.2021
5.) wtorek 14.09.2021
6.) poniedziałek 20.09.2021
7.) środa 15.09.2021
8.) środa 22.09.2021
 
Wszystkie warsztaty odbywają się w godz. 17:00 – 20:00
Liczba uczestników ograniczona (grupy maksymalnie 15 osobowe)
Wymagane ukończone 16 lat lub opieka osoby dorosłej.
Wszelkie potrzebne przybory wraz z fartuchami są zapewnione.
Zapisy pod nr tel. 77 457 23 49 oraz sekretariat@muzeumwsiopolskiej.pl
Zapraszamy!!!

Zapraszamy!

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu zaprasza na imprezę plenerową pt. „Głos Mają Ryby. Ekopiknik w Muzeum Wsi Opolskiej”, która  odbędzie się 12 września na terenie bierkowickiego skansenu. Szczegóły na plakacie.

Piknik jest częścią realizowanego przez Muzeum projektu promującego bogatą bioróżnorodność Muzeum Wsi Opolskiej oraz Województwa Opolskiego. W ramach projektu prowadzona jest szeroko zakrojona  kampania edukacyjno-informacyjna na temat ochrony bioróżnorodności, ochrony gatunków rodzimych oraz ochrony lokalnych zasobów przyrodniczych. Rekonstruowana jest na terenie Muzeum „zagroda rybacka” wraz z budową dużego akwarium.
Organizowane są zajęcia  edukacyjne, warsztaty kulinarne oraz  konkurs fotograficzny. Liderem projektu jest Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, a jego partnerami:  Rybacka Lokalna Grupa Działania OPOLSZCZYZNA, Stowarzyszenie EURO-COUNTRY oraz   Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

KINO PLENEROWE

W imieniu organizatora Stowarzyszenie Opolskie Lamy, zapraszamy serdecznie na pokazu filmu „Sól ziemi czarnej”, który odbędzie się w Muzeum Wsi Opolskiej w najbliższą sobotę o godzinie 20.00.
Pokaz realizowany jest w ramach projektu „Setna rocznica III Powstania Śląskiego – pokazy plenerowe dla mieszkańców Województwa Opolskiego”, finansowanego z budżetu Województwa Opolskiego.
Wstęp wolny!

BEZPŁATNE WARSZTATY EKOLOGICZNE

🐸🌿 Spotkania edukacyjne – bezpłatne warsztaty ekologiczne w muzeum 🐟🌿
Ruszają zapisy na kolejne spotkanie edukacyjne w ramach projektu „Głos mają ryby. Ochrona dziedzictwa kulturowego i bioróżnorodności w środowiskach wodnych w Muzeum Wsi Opolskiej i na terenie Śląska Opolskiego”

Spotkanie będzie realizowane w najbliższą sobotę tj. 14.08 w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu o godz. 10.00.
Lekcja przyrodnicza przeprowadzana jest w plenerze, wśród przepięknej zielonej roślinności oraz z wykorzystaniem cieku i stawu. Siatki specjalistyczne, lupy czy lornetki to tylko niektóre z pomocy naukowych wykorzystywanych podczas tych spotkań. Zajęcia skierowane są i do dzieci i do dorosłych.
Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się m.in.:
– Kim są mieszkańcy ekosystemów wodnych? Gdzie ich szukać? Jak obserwować i rozpoznawać?
– Czym jest bioróżnorodność ekosystemów wodnych? Dlaczego jest dla nas tak ważna? Co jej zagraża i jak ją chronić?
– Jak wygląda czerpak hydrobiologiczny? Jak używać lornetki, atlasu, lupy.

Na spotkanie obowiązują zapisy, telefoniczne w godz. 8-15 pod nr telefonu: 77 457 23 49 oraz mailowe: edukacja@muzeumwsiopolskiej.pl; zapisy prowadzone będą do czwartku 12.08 do godziny 15:00.
Zajęcia odbywają się w maksymalnie 15 osobowych grupach. Jeśli do czwartku na spotkanie nie zostanie wpisana wymagana ilość uczestników, zajęcia zostaną odwołane lub przeniesione na inny termin o czym poinformujemy Państwa mailowo w piątek do godz. 15.00.
Projekt jest realizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu w partnerstwie z Województwem Opolskim, Rybacką Lokalną Grupą Działania „Opolszczyzna” oraz Stowarzyszeniem „Euro-Country” w ramach RPO WO na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa V, Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego, działanie 5.1

Do góry