45 JARMARK WIELKANOCNY – PROGRAM IMPREZY

Mapa ekspozycji muzealnej

Impreza plenerowa – Jarmark Wielkanocny – organizowana jest cyklicznie, w każdą Niedzielę Palmową w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, gromadząc około 10 tysięcy uczestników. Na przestrzeni lat impreza uzyskała rangę wydarzenia kulturalnego o ponadregionalnym wymiarze będąc tym samym formą promocji kultury ludowej naszego regionu. Program imprezy przyczynia się do promowania plastyki obrzędowej związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Ponadto impreza stanowi okazję do prezentacji programu zespołów folklorystycznych, gawędziarzy oraz twórców i rzemieślników z terenu całej Opolszczyzny.

TERMIN: 10 kwietnia 2022 r. godz. 10.00 – 17.00

PROGRAM

“Opolskie Kroszonki i Pisanki 2022”, Wręczenie nagród laureatom XXI Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej, godz. 11.00-11.30, przed spichlerzem z Grudyni.

Otwarcie wystawy pokonkursowej XXI Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej „Opolskie Kroszonki i Pisanki 2022 ”, godz.11.30 spichlerz z Grudyni.

Polska smakuje – czyli śląskie przysmaki w skansenie – stoiska z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, godz. 10.00-17.00, namiot zagroda „nyska.

Prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych, śląskiego oraz kresowego, godz.10.00 do 17.00, chałupa ze Starego Lasu oraz chałupa z Radłowa.

Wypiek i degustacja tradycyjnego chleba, godz. 11.00-16.00 (z przerwami), zabytkowy piec z Rudziczki.

Prezentacja zwierząt gospodarskich – mini zoo, Gospodarstwo Agroturystyczne „Gościnna Zagroda” z Przysieczy, godz. 10.00-17.00, zagroda „budkowice”.

Muzyka w skansenie:
Plenerowe występy zespołów folklorystycznych, 11.00-16.30 (z przerwami), zagroda „wełna”, zagroda „młyńska”, zagroda „nyska”.
 Koncert wielkopostny rodzinnej Kapeli Fedaków, godz. 13.00-14.00, kościół z Gręboszowa.
 Koncert Chóru mieszanego z Brożca – Brosci Chorus, godz. 15.00-16.00, kościół z Gręboszowa.

Nabożeństwo drogi krzyżowej z poświeceniem palm wielkanocnych, godz. 14.00-14.30, kościół z Gręboszowa.

Atrakcje dla najmłodszych:
Pokaz wykonywania ozdób wielkanocnych techniką haftu krzyżykowego, chałupa z Radłowa (Sylwia Andrejszyn Hafty Krzyżykowe)
☑️Pokaz kowalstwa, kuźnia z Ziemiełowic (Janusz Sawicz)
☑️Pokaz garncarstwa, zagroda „młyńska”
☑️Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą, zagroda „młyńska”
☑️Pokaz zdobienia jaj metodą batiku, zagroda „kup”
☑️Pokaz tworzenia palm wielkanocnych, zagroda „wełna”
☑️Pokaz malowania opolskiej porcelany, ekspozycja mwo
☑️Pokaz haftu klockowego, ekspozycja mwo
☑️Pokaz rzeźby w drewnie, zagroda „młyńska”
☑️Pokaz wyplatania koszy z wikliny, zagroda „młyńska”
☑️Jajko na szydełku – pokaz, , Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Biblioteka Publiczna w Dobrodzieniu, cypel gastronomia
☑️Pogadanka edukacyjna o sposobach pisania ikon, Monaster św. Elżbiety w Mińsku, plac przy kościele z Gręboszowa
☑️Pokaz techniki haftu na tamborku oraz krośnie, Galeria Biały Kruk, plac przed budynkiem administracyjnym
☑️Malowanie zakładek do książek wzorem opolskim – pokaz rękodzieła, Nyskie Księstwo Jezior i Gór, ścieżka przy wiatrakach

Pokazy i prezentacje godz. 10.00-17.00:
☑️wykonywania ozdób wielkanocnych techniką haftu krzyżykowego, chałupa z Radłowa
☑️kowalstwa, kuźnia z Ziemiełowic
☑️garncarstwa, zagroda „młyńska”
☑️przędzenia na kołowrotku, zagroda „wełna”
☑️zdobienia jaj sitowiem, zagroda „wełna”
☑️zdobienia jaj techniką rytowniczą, zagroda „młyńska”
☑️zdobienia jaj metodą batiku, zagroda „kup”
☑️tworzenia palm wielkanocnych, zagroda „młyńska”
☑️malowania opolskiej porcelany, ekspozycja mwo
☑️haftu klockowego, ekspozycja mwo
☑️wykonywania ryczek z drewna, zagroda „młyńska”
☑️rzeźby w drewnie, zagroda „młyńska”
☑️wyplatania koszy z wikliny, zagroda „młyńska”

Udostępnienie do zwiedzania obiektów zabytkowych:
Chałupa z Antoniowa, Młyn wodny z Siołkowic, chałupa z Kozub, chałupa z Kup, chałupa z Dąbrówki Dolnej, chałupa z Karmonek, chałupa z Kamieńca, chałupa z Karmonek Nowych (sklep i karczma) chałupa ze Sternalic – ekspozycja szkoły wiejskiej, chałupa ze Starego Lasu – ekspozycja Kresowian, chałupa z Radłowa, kościół z Gręboszowa, kuźnia z Ziemiełowic, chałupa z Kozub, chałupa z Kup, spichlerz z Grudyni (wystawa).

Bogata oferta handlowa: około 130 stoisk handlowych z wyrobami ludowej twórczości artystycznej
i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-17.00, teren Muzeum.

Oferta gastronomiczna: Obsługa gastronomiczna, lokalizacja na łące „Wełna”, obsługa w godz. 10.00-17.00.

‍♂️Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole.

Ceny biletów wstępu: 14,00 – bilet normalny; 7,00 – bilet ulgowy; 2,00 – bilet przedszkolny. Jest możliwość zakupu biletów online.

Dojazd autobusami linii 5 i 9 Bierkowice.

‼️UWAGA: Ilość miejsc parkingowych przed Muzeum jest ograniczona!

ZAPRASZAMY!

Plakat promujący Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.