marzec
marzec

KRUCHA SZTUKA

wydarzenie archiwalne

W 2020 roku Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu  realizowało projekt pn. „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki” , którego celem były:
– stworzenie pierwszej na Opolszczyźnie ekspozycji stałej poświęconej historii oraz tradycji zdobienia jaj techniką rytowniczą, ze szczególnym uwzględnieniem metod i narzędzi kroszonkarskich.
– popularyzacja niematerialnego dziedzictwa naszego regionu jaką są tradycje kroszonkarskie wśród zwiedzających Muzeum, zarówno gości z kraju jak i z zagranicy.

Zorganizowanie wystawy stałej poświęconej historii oraz tradycji zdobienia jaj techniką rytowniczą, miało szczególnie znaczenie w kontekście wpisania jej na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które miało miejsce we wrześniu 2019 roku.

Projekt „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki ”, realizowany był w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.

W ramach zadania  stworzena została wystawa stała pn.”Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki”, dotyczącej historii
oraz tradycji zdobienia jaj techniką rytowniczą na Opolszczyźnie.

Na wystawie przedstawiono rys historyczny tradycji
kroszonkarskich w naszym regionie w tym postać jej prekursora – Jerzego Lipki, ze szczególnym uwzględnieniem metod i narzędzi
kroszonkarskich. Wystawa przybliża technikę zdobienia jaj metodą rytowniczą krok po kroku w sposób przystępny dla każdej grupy
wiekowej, ma charakter informacyjno–edukacyjny.

Otwarcie wystawy stałej dla zwiedzających miało miejsce 12 września br. Ekspozycja znajduje się w zabytkowym spichlerzu z Głogówka.

Zapraszamy!
fot. Małgorzata Michalik