KRUCHA SZTUKA

W dniu 12 września (sobota) o godz. 12.00 zapraszamy na otwarcie wystawy stałej „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki”.
Wystawa, którą Państwu zaprezentujemy, poświęcona będzie w całości tradycjom kroszonkarskim na Opolszczyźnie. Przybliży pokrótce dzieje zdobienia jaj wielkanocnych w naszym regionie, począwszy od pierwszego znalezionego na opolskim Ostrówku glinianego jajka poprzez historię zdobienie jaj kurzych i powstanie najbardziej znanej w regionie techniki rytowniczej. Poprzez tę ekspozycję odpowiemy Państwu na najczęściej zadawane pytania, przede wszystkim: czym tak naprawdę jest kroszonka opolska i jak powstaje. W kilku słowach i rysunkach prezentujemy żmudny proces jej tworzenia od doboru odpowiedniego jaja, sposobów barwienia i zdobienia aż do omówienia jego symboliki w kulturze i tradycji ludowej.

Projekt „Krucha sztuka czyli od kurzego jaja do opolskiej kroszonki ”, realizowany jest w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Samorządu Województwa Opolskiego.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.