QR Code – Spichlerz folwarczny ze Sławięcic, XVIII/XIX w.

Spichlerz folwarczny ze Sławięcic, XVIII/XIX w.

Zbudowany prawdopodobnie na początku XVII wieku, pochodzi z dawnego kompleksu zabudowań folwarcznych w Sławęcicach koło Kędzierzyna-Koźla. Przy wznoszeniu ścian zastosowano konstrukcję mieszaną – zrębową i sumikowi-łątkową. Pokryty gontem czterospadowy dach mansardowy jest elementem młodszym, prawdopodobnie z przełomu XVIII/XIX wieku.  Również nowsze są dwuskrzydłowe drzwi spichlerza. W budynku znajdują się dwie kondygnacje oraz dwa użytkowe poddasze.

Na terenie Muzeum spichlerz – do połowy lat 80. XX wieku – wykorzystywany był na ekspozycję wystaw czasowych, obecnie pełni funkcję magazynową.

Grange granary from Słąwęcice,18th/19th century

It is a part of a former complex of farm buildings in Sławęcice near Koźle. It was probably constructed at the beginning of 17th century. While constructing the walls, a mixed technique was applied: log structure and vertical post log structure. The hipped mansard roof  covered with shingle is a younger element, probably it comes from the turn of the 19th century. The double door is also newer. At present, the granary is used as a storage area.

DE

Gutsspeicher aus Sławięcice, Wende 18./19. Jh.

Kommt aus einen alten Vorwerk Gebäudekomplex aus Sławięcice – Koźle. Erbaut vermutlich im Jahre 1610. Der Walmdach war mit Schindel bedeckt. Der Mansardendach ist später gemacht Wahrscheinlich um 18/19. Jh. Charakteristisch für die spätere Zeit sind die Türen mit zwei Flügeln.