QR Code – Spichlerz ze Sternalic, II poł. XVIII w.

Spichlerz ze Sternalic, II poł. XVIII w.

Nazywany w pn – wsch. Części Opolszczyzny „soułkiem”, ma w Muzeum szczególne znaczenie. Jest to pierwszy obiekt zakupiony dla muzeum już w 1961 roku i najszybciej tu odbudowany. Zbudowany prawdopodobnie pod koniec XVIII w. Ściany o konstrukcji zrębowej, dach czterospadowy, kryty słomą na gładko. Połać szczytowa dachu szalowana deskami w jodełkę – o deszczułkach zestawianych symetrycznie, pod kątem zgodnym ze spadkiem dachu. Drzwi proste z ozdobnymi kowalskimi okuciami. We wnętrzu jedna kondygnacja i użytkowe poddasze.

Granary from Sternalice, 2 nd  half of 18th century

It is first building purchased by the Museum in 1961 and the first to renovate. Built around the second half of the 18th century. The roof covered with straw. Door with blacksmith’s fitting. One floor and attic inside.

DE

Speicher aus Sternalice, zweite Hälfte 18. Jh.

Dieser Objekt wurde als erster von Museum gekauft – 1961- auβerdem ist er der kleinste. Gebaut Ende 18. Jh. Walmdach ist mit Stroh bedeckt. Das Innenraum besteht aus Erdgeschoss und einen kleinen Dachgeschoss.