Wydarzenia, wystawy, projekty

Zapraszamy do zapoznania się z muzealnymi aktualnościami.

maj
  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
czerwiec
maj
  • 01
  • 02
  • 03
  • 04
  • 05
  • 06
  • 07
  • 08
  • 09
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
czerwiec

16. NOC MUZEÓW W SKANSENIE-PROGRAM!

🌙PROGRAM🌙

Zapraszamy wszystkich serdecznie na 16 Noc Muzeów w Opolu, zarówno w imieniu własnym jak i pozostałych partnerów wydarzenia 😊

 

✔ 18:00-21:00 Moje europejskie korzenie – warsztaty genealogiczne organizowane przez Stowarzyszenie Opolscy Genealodzy, szklana sala

✔ 18.00-22.00 Pod gwiazdami Europy – Bądź Eko w Muzeum! czyli warsztaty, pokazy i spotkania ekologiczne:

🍀 Roślinne pieczątki – warsztaty zdobienia ekotoreb dla dzieci, godz. 20.00-22.00, trawnik naprzeciw spichlerza ze Sławięcic
🍀 Pokaz wykonywania mydła naturalnego, godz. 18.00-20.00, zagroda z Kozub

🍀 Dlaczego zakwit glonów jest zły?, skąd się biorą ryby? oraz quiz rodzinny, dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk, godz. 21.00-23.00, spichlerz ze Sławięcic (parter)

✔ 18.00-23.59 Czym chata bogata czyli pokazy zajęć gospodarczych na dawnej wsi śląskiej:

🍀 pokaz prania na tarze, godz. 18.00-23.59, zagroda Wełna
🍀 pokaz przygotowywania klusek śląskich, godz. 18.00-19.30; 20.00-22.00, chałupa z Radłowa (do wyczerpania zapasów)
🍀 pokaz szycia na zabytkowej maszynie, godz. 18.00-23.59, chałupa z Kup
🍀 pokaz przygotowywania kompotu z rabarbaru, godz. 18.00-23.59, zagroda Wełna (do wyczerpania zapasów)
🍀 warsztaty ogrodnicze dla dzieci, godz. 18.00-20.00, trawnik naprzeciw spichlerza ze Sławięcic (do wyczerpania materiałów)
🍀 warsztaty tkania na krosnach dla dzieci, godz. 18.00-23.00, budynek mieszkalno-gospodarczy w zagrodzie Nyskiej
🍀 Śląskie graczki w zagrodzie – wielkoformatowa gra planszowa dla całej rodziny, godz. 18.00-21.00, zagroda Młyńska, (w przypadku opadów deszczu nie będzie realizowana)

 

✔ 18.00-23.59 Pokazy i prezentacje rzemiosł, rękodzieła ludowego i artystycznego:

🍀 pokaz malowania opolskiej porcelany, chałupa z Dąbrówki Dolnej
🍀 pokaz wykonywania kroszonek, chałupa z Turza
🍀 pokaz wykonywania pisanek, chałupa ze Starego Lasu
🍀 pokaz haftu krzyżykowego, chałupa z Radłowa
🍀 pokaz koronki klockowej, chałupa z Kup
🍀 pokaz łyżkarstwa, zagroda z Kozub
🍀 pokaz wykonywania kwiatów z bibuły, chałupa z Kup

🍀 pokaz ozdabiania pierników, zagroda Wełna

✔ 19.00-20.00 Otwarcie wystawy stałej: Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850- 1945), spichlerz ze Sławięcic
✔ 18.30-22.30 Wypieki chleba wraz z degustacją, godz. 18.30; 20.30; 22.30, piec piekarniczy z Rudziczki (poczęstunek realizowany do wyczerpania zapasów)
✔ 21.00-23.00 OPOwieś – multimedia w skansenie. Plenerowa prezentacja prac studentów Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, ekspozycja Muzeum
✔ 18.00-23.59 Muzyka w zabytkowym kościele – koncert na skrzypce i gitarę w wykonaniu Martny Magosz i Anny Puchowskiej studentek z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kościół z Gręboszowa
✔ 18.00-23.00 Stoisko informacyjne Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Oddział Opole, przy chałupie ze Starego Lasu

✔ 18.00-23.59  Udostępnianie wnętrza zabytkowego wiatraka, z przewodnikiem w godz. 18.00-20.00; 20.30-22.30, wiatrak z Dobrzenia Wielkiego,1734 r.

✔ 18.00-23.59 Nocne zwiedzanie terenów parkowych oraz obiektów zabytkowych

Wstęp bezpłatny!

Mapka pokazów i prezentacji: