Zapraszamy na wystawę

zaprasza na

otwarcie wystawy

Sąsiedzi

Od narodzin aż po śmierć

Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki

17 września 2021 r.

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu

Wrocławska 174, 45-835 Opole

wernisaż połączony z emisją filmu dokumentalnego

O projekcie:

„Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki” – to projekt realizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w 2021 roku. Zakłada on organizację wystawy archiwalnych fotografii – zbiorowego portretu mieszkańców Oleszki, Jasionej i Żyrowej, wsi położonych w powiecie krapkowickim, w pobliżu Góry św. Anny, na Śląsku Opolskim. Są to zdjęcia wykonane w latach 20., 30. i 40. XX wieku przez fotografa amatora Franciszka Lepicha. Ich oryginalne szklane negatywy zostały odnalezione w 2016 roku.

Wystawa prezentuje autorskie fotografie o wysokiej wartości artystycznej, będące przede wszystkim cennym źródłem informacji o dawnym życiu społeczności wiejskiej na Śląsku Opolskim. Ujęte w cykl zatytułowany „Od narodzin aż po śmierć” obrazują one najważniejsze etapy życia człowieka, w tym wypadku Ślązaka, i szerzej – historię oraz kulturę Śląska Opolskiego. Wystawa ma charakter etnograficzno-historyczny, a ze względu na wysoki poziom artystyczny zdjęć jest to również wystawa sztuki fotograficznej. Jej celem jest promowanie dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego, a także popularyzowanie klasycznej sztuki fotograficznej oraz jednego z jej twórców.

Pomysł, scenariusz, kurator wystawy: Magdalena Górniak-Bardzik

Terminy:

Wernisaż:

• 17 września 2021, godzina 17.00

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, ul. Wrocławska 174, 45 – 835 Opole

Wydarzenie towarzyszące wystawie:

• 18 września 2021 r., godz.12.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

• 9 października, godz. 12.00

Spotkanie z artystami fotografikami Sławojem Dubielem i Sławomirem Mielnikiem z Fundacji 2.8. poświęcone akcji fotograficzno-społecznej przeprowadzonej w Oleszce wśród współczesnych mieszkańców, osób spokrewnionych z Franciszkiem Lepichem i postaciami z fotografii Lepicha. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną efekty akcji – gotowe fotografie – portrety współczesnych mieszkańców Oleszki, Żyrowej i Jasionej

• 9 października, godz. 13.00

Franciszek Lepich. Fotograf. Wykład prof. dr hab. Marka Szyryka