JESIENNE TARGI MIODÓW I RĘKODZIEŁA

W dniu 17 października br. w Muzeum organizowana będzie ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa. W programie przedsięwzięcia:

Wręczenie nagród laureatom X Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, spichlerz z Grudyni. godz. 13.00

Śląskie przysmaki w skansenie:

• stoiska z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział w Opolu, godz. 10.00-17.00, zagroda „nyska”.
  • wypiek i degustacja tradycyjnego chleba, godz. 11.00-15.00 (z przerwami) zabytkowy piec z Rudziczki w zagrodzie „nyskiej”.
  • pieczenie ziemniaków w popiele, godz. 11.00-15.00 (z przerwami) łąka przy zabytkowej szkole.
  • kiszone specjały – pokaz przygotowywania kiszonek na zimę, godz. 10.00-17.00, zagroda „wełna”.
  • pokaz wędzenia wędlin w zabytkowym kominie, godz. 10.00-17.00, chałupa z Kamieńca.

Plenerowe występy zespołów folklorystycznych, godz. 11.00 – 15.00, ekspozycja muzeum.
Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki Kuratorskie oprowadzanie po wystawie, godz.  14.00, spichlerz ze Sławięcic.
Wykład prof. dr hab. Teresy Smolińskiej „Dziedzictwo kulturowe Śląska Opolskiego. Przykład lokalnej społeczności z okolic Góry Świętej Anny”, wydarzenie towarzyszące wystawie „Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki”, godz. 12.00, sala w budynku administracyjnym.

Koncert w zabytkowym kościele- Ligockie Wrzosy, godz. 15.00-16.00, Kościół z Gręboszowa.

Atrakcje dla najmłodszych:

• warsztaty zielarskie, realizacja Katarzyna Kamerska-Kalińska, 11.00-12.00; 12.30-13.30; 14.00-15.00, zagroda „młyńska”.
  • warsztaty garncarskie, realizacja Paweł Wierzbicki, 11.00-12.00; 12.30-13.30; 14.00-15.00, stodoła w zagrodzie „nyskiej”.
  • warsztaty plecionkarskie, realizacja Dagmara Kostrzewska, godz. 11.00-12.00; 12.30-13.30; 14.00-15.00, wiata przy piecu garncarskim.
  • przejażdżki tandemem – Fundacja “Na Kole”, plac przy budynku administracyjnym.

Pokazy i prezentacje w zagrodach, godz. 10.00-17.00:

• Pokaz wykonywania kwiatów z bibuły, Halina Jakubowska, zagroda „młyńska”.
  • Pokaz wykonywania drewnianych ryczek, Krzysztof Hendel, przed chałupą z Kup.
  • Pokaz haftu krzyżykowego, Sylwia Andrejszyn, chałupa z Radłowa.
  • Pokaz kowalstwa, Kowalstwo stylowe – Janusz Sawicz, kuźnia z Ziemiełowic.
  • Pokaz przędzenia na kołowrotku, Irena Zawadzka, zagroda „wełna”.
  • Pokaz wykonywania koronki klockowej, Teresa Luchowska, przed chałupą z Kozub.
  • Pokaz malowania wzoru opolskiego, Agnieszka Okos, zagroda „wełna”.
  • Pokaz rzeźby w drewnie, Norbert Kleman, zagroda „młyńska”.
  • Pokaz malowania porcelany, Grażyna Czekała, przed chałupą z Kup.
  • Pokaz zdobienia kroszonek, Fornol Edeltrauda, przed zagrodą „młyńską”.

Kiermasz wyrobów pszczelich i rękodzieła: około 50 stoisk handlowych z wyrobami pszczelimi,  ludowej twórczości artystycznej i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-17.00, teren Muzeum.

Ceny biletów wstępu: 12,00 – bilet normalny; 6,00 – bilet ulgowy; 1,00 – bilet przedszkolny, 6,00 – bilet na kartę rodziny. Zapraszamy!