lipiec
sierpień
wrzesień
25-26 października 2023

Otwarte wolontariaty dla osób indywidualnych i grup zorganizowanych

edukacja

Otwarte wolontariaty – dlaczego warto spróbować?

W ramach tegorocznej edycji Festiwalu Wolontariatu Impuls przygotowaliśmy propozycję otwartych wolontariatów dla osób indywidualnych oraz grup zorganizowanych pod nazwą Muzealne ABC, czyli spotkania z pracownikami muzeum. W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu przyświeca nam cel propagowania wolontariatu kompetencyjnego wśród społeczności lokalnej (dzieci, młodzieży, studentów, pracujących, seniorów). Uczestnictwo w otwartych wolontariatach stanowi okazję do bezpośredniego poznania obszarów zadań w których możesz nas wspierać, jednocześnie rozwijając zainteresowania związane z kulturą ludową, doskonaląc kompetencje społeczne oraz zdobywając doświadczenie zawodowe.

Otwarte wolontariaty w Muzeum Wsi Opolskiej

Muzealne ABC, czyli spotkanie z ogrodnikiem (25.10.2023, 11:00-12:30)

Wolontariusze, pod opieką ogrodnika, wykonają prace porządkowe terenów zieleni na obszarze muzeum.
Uwaga: Wolontariusze otrzymają niezbędny asortyment tj. rękawice ochronne, narzędzia do pracy w ogrodzie.

Muzealne ABC, czyli spotkanie z opiekunami ekspozycji (25.10.2023, 13:30-15:00)

W ramach wolontariatu, bezpośredniej współpracy wolontariusza z opiekunem ekspozycji,  ukazana zostanie rola opiekuna w muzeum. Wolontariusze w praktyce zostaną zapoznani z zadaniami pracowników muzeum, ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad zwiedzającymi oraz ochroną eksponatów.
Uwaga:Wolontariusze zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy zadaniowe,współpracujące z opiekunami ekspozycji muzealnej.

Muzealne ABC, czyli spotkanie z opiekunami ekspozycji (26.10.2023, 11:00-12:30)

Wolontariusze zostaną zapoznani z zasadami inwentaryzacji  przestrzeni wystawienniczych. Opiekunowie ekspozycji opowiedzą czym jest  wykaz eksponowanych przedmiotów oraz wyjaśnią, w teorii i praktyce, dlaczego wykonuje się kontrolę ekspozycji.
Uwaga: Wolontariusze zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy zadaniowe, współpracujące z opiekunami ekspozycji muzealnej.

Muzealne ABC, czyli spotkanie z archiwistą (26.10.2023, 13:30-15:00)

Pracownik muzeum wprowadzi wolontariuszy w tajniki pracy archiwisty oraz opowie o zasadach przygotowywania oraz przechowywania akt. Wolontariusze zostaną zaangażowani do pomocy w bieżących pracach archiwum.
Uwaga: Limit uczestników – 3 osoby.

Zapisy przez formularz zgłoszeniowy Festiwalu Wolontariatu Iskra.

Festiwal wolontariatu i działań społecznych Impuls

termin: 21-27.10.2023

Wzorem poprzednich lat można wziąć udział w wielu warsztatach, spotkaniach i szkoleniach dla wolontariuszy i osób zajmujących się praca społeczną. Dodatkowo można spróbować swoich sił w Otwartych Wolontariatach, aby w praktyce doświadczyć różnych wolontariatów, by znaleźć dla siebie jego najlepszą formę.

Festiwal otworzy Forum NGO Miasta Opola, które odbędzie się 21 października w Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. W kolejnych dniach 23 i 24 października odbędzie się dwudniowe Forum Wolontariatu Województwa Opolskiego w ZSZ nr 4 im. Koraszewskiego w Opolu.

Podczas Festiwalu zadebiutuje nowa platforma szkoleniowa dla wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu Impakt, dzięki której wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w bezpłatnych kursach on-line i zapoznać się z różnymi praktycznymi aspektami świadczenia pracy społecznej. Szkolenia zostały zrealizowane przez opolskie organizacje pozarządowe.

Po szczegółowy plan wydarzeń zapraszamy na stronę Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra.

Wszystkie spotkania odbędą się na terenie miasta Opola.

Organizatorzy Festiwalu:

Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych – Regionalny partner Rządowego Programu Korpus Solidarności

Fundacja Geko – prowadząca Opolskie Centrum Wolontariatu Iskra

Partnerzy:

Centrum Dialogu Obywatelskiego, Fundacja Wypłyń na Głębię, Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie, Fundacja Mam Marzenie, Fundacja SPINACZ, Klubokawiarnia OPO, Centrum Aktywizacji Społecznej, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, Fundacja Rozwoju Społecznego i Profilaktyki DIALOG, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, Muzeum Wsi Opolskiej, Reużytkownia, Fundacja l’Arche.