13 maja 2023

Prezentacja Stowarzyszenia Rowery Zabytkowe z Zabrza – 15 Noc Muzeów

Jedną z atrakcji naszej sobotniej Nocy Muzeów będzie prezentacja Stowarzyszenia Rowery Zabytkowe – Zabrze a w tym:

✔️Pokazy mody historycznej prezentujący przekrój kreacji z lat 1930–1945, godz. 19.30-20.15,

✔️Wystawa rowerów zabytkowych, kolekcja eksponatów z lat 20., 30. oraz 40. XX wieku, godz. 18.00-23.59,

Prezentacje planowane są na placu przed budynkiem głównym.

👉Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze, to stowarzyszenie zajmujące się odtwarzaniem cywilnych sylwetek kobiecych i męskich z lat 1930–1950.

Grupę cechuje przede wszystkim wysoki poziom odtwórstwa historycznego, kładą szczególny nacisk na tło historyczne i obyczajowe prezentowanych sylwetek. Od wielu lat swoją wiedzę czerpią z różnych źródeł, np. książek, poradników, rycin, filmów czy zdjęć z epoki. Tworząc stroje, zwracają uwagę na każdy szczegół: krój, tkaniny czy guziki a o całokształcie pokazów decydują używane przez nich dodatki, takie jak kapelusze, torebki, buty i biżuteria. Dbają również o odpowiednie fryzury, zarost i makijaż – wszystko zgodnie z obowiązującymi ówcześnie trendami. Ponadto pozyskują oryginalne wykroje, z których szyją swoje ubrania oraz posiadają również dużą kolekcję historycznych elementów garderoby.