Wydarzenia, wystawy, projekty

Zapraszamy do zapoznania się z muzealnymi aktualnościami.

kwiecień
czerwiec
kwiecień
czerwiec
1 października 2023

Targi miodów i rękodzieła – Program imprezy

kultura

Termin: 1 października 2023 r.

Impreza plenerowa organizowana jest cyklicznie w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Niezmiennie cieszy się zainteresowaniem społeczności lokalnej, gromadząc około 3 tysiące uczestników. Program imprezy przyczynia się do popularyzacji wiedzy o zwyczajach i obrzędach typowych dla tradycyjnych dożynek na Śląsku Opolskim.

Program

✔ Wręczenie nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Malowania Porcelany oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, godz. 11.30, spichlerz z Grudyni.

✔ Śląskie przysmaki w skansenie*:

Strefa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Opolu #Kupujświadomie, stoiska z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-17.00, zagroda Nyska
• Wypieki tradycyjnego chleba – degustacja, godz. 12.00-15.00 (z przerwami), zagroda Nyska
• Pieczenie podpłomyków – pokaz i degustacja, Gabriela Waliczek (STL) godz. 10.00-17.00, kuchnia w chałupie z Radłowa
• Przygotowywanie domowych przetworów – pokaz i degustacja, Maria Maciak (STL) godz. 10.00-17.00, zagroda Wełna
• Gotowanie „wodzionki” – pokaz i degustacja, Danuta Majewska, godz. 10.00-17.00, chałupa ze Starego Lasu
• Parzenie naparów ziołowych – pokaz i degustacja, Katarzyna Kamerska-Kalińska, godz. 10.00-17.00 (z przerwami), chałupa z Kamieńca
• Ciasta warzywne z muzealnego ogródeczka – pogadanka, Sylwia Urlych, godz. 10.00-17.00, zagroda z Budkowic
*uwaga: degustacje realizowane są z przerwami i do wyczerpania zapasów

✔ Atrakcje dla najmłodszych:

• Śląskie graczki w zagrodzie – wielkoformatowa gra planszowa, Sebastian Wójcik oraz wolontariusze MWO, godz. 11.00-16.00 (z przerwami), zagroda ze Starego Lasu
• Przejażdżki tandemem, fundacja Na kole, godz. 10.00-17.00, plac przed budynkiem administracyjnym.
• Stemplowanie na tkaninie – warsztaty plastyczne, Emilia Piątek, godz. 10.30-16.30, wiata garncarska
• Szydełkowanie, warsztaty rękodzieła, Emilia Waliczek, godz. 10.30-16.30, wiata garncarska

✔ Pokazy i prezentacje w zagrodach, godz. 10.00-17.00:

• Pokaz wykonywania korony żniwnej, Halina Jakubowska (STL), zagroda Młyńska
• Pokaz kowalstwa, Janusz Sawicz, zabytkowa kuźnia z Ziemiełowic
• Pokaz haftu krzyżykowego, Sylwia Andrejszyn, pokój w chałupie z Radłowa
• Pokaz przędzenia na kołowrotku, Irena Zawadzka (STL), zagroda Wełna
• Pokaz wykonywania koronki klockowej, Teresa Luchowska, zagroda z Kozub
• Pokaz rzeźby w drewnie, Józef Sieczka, zagroda Młyńska
• Pokaz wykonywania mydła naturalnego, Małgorzata Lenska, przy kościele z Gręboszowa
• Pokaz szydełkowania, Liliana Okoń, zagroda z Kozub
• Pokaz rzeźby ludowej, Norbert Kleman (STL), zagroda Młyńska
• Pokaz zdobienia porcelany bolesławieckiej, Beata Woźniak, przy zabytkowych spichlerzach
• Pokaz wykonywania lalek „motanek”, Agnieszka Zielińska, zagroda z Kup

✔ Wioska pszczelarska organizowana w ramach współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Opolu:

• praktyczne warsztaty dla dzieci i dorosłych – wyrób świec z wosku pszczelego
• ul dydaktyczny – prezentacja ula dydaktyczne współfinansowanego przez Samorząd Województwa Opolskiego
w ramach zadania „WSPIERAJMY OPOLSKIE PSZCZOŁY ”
• domek do APITERAPII – prezentacja
• namiot edukacyjno-dydaktyczny w którym będzie można zapoznać się z tajnikami pracy pszczelarskiej, zapoznać się z urządzeniami i narzędziami stosowanymi w pszczelarstwie, jak zadbać o pszczoły i inne zapylacze, oraz warsztaty, gry i zabawy dla dzieci.
• stoiska pszczelarzy z województwa opolskiego u których będzie można zakupić miód tzw. „prosto z pasieki”. godz. 10.00-17.00, łąką Wełna
• prelekcje: ” APITERAPIA – ZDROWIE Z ULA”, jak zadbać o swoje zdrowie wykorzystując do tego naturalne; produkty pszczele”;” JAK ZOSTAĆ PSZCZELARZEM”- podstawowe informacje na temat pszczelarstwa, pierwsze kroki jakie należy wykonać aby zostać pszczelarzem. od godz. 13.00 w sali szklanej w budynku głównym Muzeum.

✔ Stoiska handlowe: około 80 stoisk handlowych z wyrobami pszczelimi, ludowej twórczości artystycznej i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-17.00, teren Muzeum

✔ Przy Nepomuku – muzyka w skansenie, godz. 10.00-17.00

  • Duet instrumentalny Bracia Bernard i Joachim Sosna, godz. 10.00-11.00.
  • Selekt Band Orkiestra Dęta z GOKiR w Popielowie pod kierunkiem Józefa Prodlika, godz. 11.00-11.30; 12.00-12.30.
  • Zespół wokalny Ligockie Wrzosy, 11.30-12.00; 12.30-13.00.
  • Zespół wokalno-instrumentalny pod kierunkiem Ewy Magosz oraz laureaci Śląskiego Berania w Izbicku, godz. 13.00-14.00.
  • Zakuka akustycznie – część warsztatowo-koncertowa. Otwarte warsztaty folkowe dla dzieci,
    prowadzenie: Żaneta Plotnik, Jakub Mitoraj, godz. 14.00-15.00.
  • Orkiestra Dęta OSP Węgry pod kierunkiem Andrzeja Bojarskiego, godz.15.00-16.00.
  • Zespół wokalno-instrumentalny Jaźwinki z Bierdzan, godz. 16.00-17.00.
  • Muzyka w zagrodach: Józef Palt, Józef Raudzis – prezentacja zabytkowych akordeonów

Bilety wstępu

Do uczestnictwa w imprezie uprawnia zakup biletu wstępu, zgodny z cennikiem obowiązującym w sezonie pełnego udostępniania (informacje o zniżkach):
– bilet normalny 16,00 zł;
– bilet ulgowy 8,00 zł;
– bilet przedszkolny 2,00 zł.