Misja Muzeum
Naszą misją jest zachowanie i promowanie dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny poprzez dynamiczne połączenie tradycji z nowoczesnością. Tworzymy przestrzeń, w której historia wsi ożywa, stając się inspiracją dla współczesnych pokoleń. Dążymy do edukacji, integracji i dialogu międzypokoleniowego, łącząc lokalną społeczność z gośćmi z całego świata. Poprzez innowacyjne wystawy, interaktywne programy edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne, pragniemy budować świadomość wartości regionalnych, jednocześnie wzbogacając ofertę turystyczną regionu i podkreślając unikalny charakter naszego dziedzictwa
Wizja Muzeum
Naszą wizją jest stworzenie przestrzeni, która stanie się symbolem dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania i pielęgnowania dziedzictwa Opolszczyzny. Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu w epoce cyfryzacji jest instytucją otwartą i dostępną, wzmacniającą tożsamość i odpowiedzialnie kreującą standardy jakościowe poprzez propagowanie różnorodności tradycji (kultury materialnej, duchowej i społecznej Opolszczyzny) oraz walorów przyrodniczych. Chcemy, aby te wartości stały się inspiracją dla nowoczesnego człowieka w kształtowaniu otoczenia z poszanowaniem kultur, tradycji i środowiska naturalnego. Dążymy do tego, aby nasza działalność stała się wzorcem dla innych regionów, łącząc w harmonii tradycję z nowoczesnością i przyciągając turystów oraz miłośników kultury z całego świata. Pragniemy, by nasze działania budowały mosty między przeszłością a przyszłością, kształtując świadome, otwarte i zaangażowane społeczeństwo.
Dział Architektury Ludowej
Dział Architektury Ludowej zajmuje się szeroko pojętymi zagadnieniami ochrony i popularyzacji budownictwa wiejskiego regionu Śląska Opolskiego oraz organizacją ekspozycji zabytków budownictwa ludowego na wolnym powietrzu.
Dział Architektury Ludowej jest odpowiedzialny za obiekty kubaturowe i tzw. małej architektury będące na stanie inwentarzowym działu oraz za ich prawidłowe dokumentowanie i opracowywanie naukowe, a także za utrzymanie ich w należytym stanie technicznym.
Dział Kultury Materialnej i Folkloru
Dział Kultury Materialnej i Folkloru zajmuje się problematyką dot. dawnej i współczesnej ludowej kultury materialnej regionu Śląska Opolskiego oraz folklorem wiejskim.
Dział Kultury Materialnej i Folkloru odpowiada za muzealia i pomoce będące na stanie majątkowym działu oraz za ich zgodne z obowiązującymi przepisami zasadami ewidencjonowanie, naukowe opracowanie, udostępnianie oraz utrzymanie w należytym stanie technicznym.
Dział Udostępniania i Edukacji
Dział Udostępniania i Edukacji zajmuje się udostępnianiem i upowszechnianiem zbiorów Muzeum oraz popularyzacją tradycyjnej kultury ludowej i regionu.
Organizuje imprezy plenerowe oraz lekcje muzealne i warsztaty rękodzieła. Dział koordynuje działania wolontarystyczne i dostępnościowe w instytucji.
Dział Finansowy
Do zadań Działu Finansowego należy prowadzenie obsługi księgowo-finansowej Muzeum zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami.
Ponosi również odpowiedzialność za gospodarkę finansowo-księgową Muzeum.
Dział Administracyjno-Techniczny
Dział Administracyjno-Techniczny zajmuje się sprawami pracowniczymi oraz sprawami związanymi z prawidłowym funkcjonowaniem Muzeum od strony techniczno-gospodarczej i organizacyjnej.
Dział Administracyjno-Techniczny odpowiada za bezpieczeństwo i majątek Muzeum oraz bezpieczeństwo osób przebywających na jego terenie.
Stanowisko ds. Organizacji Wydarzeń Muzealnych i Promocji
Stanowisko samodzielne. Zajmuje się promocją Muzeum, udostępnianiem powierzchni wystawienniczych w celach komercyjnych, sesjami fotograficznymi i filmowymi.