lipiec
lipiec
sierpień
wrzesień

FOLKOWISKO – koncert zespołów folkowych i folklorystycznych

wydarzenie archiwalne
Już w najbliższą niedzielę podczas organizowanego w naszym Muzeum Ekopikniku – Głos Maja Ryby, nie zabraknie energetycznej muzyki folkowej!
W godzinach 10.30-17.30 na naszej estradzie wystąpią zespoły wykonujące muzykę folkową ale także zespoły taneczne.

Chudoba (Wrocław)

Zespół został założony w 1993 roku przez grupę studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Od początku istnienia brał udział w wielu festiwalach i wydarzeniach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Poza Polską „Chudoba” koncertowała w Austrii, Belgii, Czechach, Niemczech, Norwegii, USA, we Włoszech i na Węgrzech. Występowała m.in. w TVP i TV Polonia, austriackiej telewizji 3SAT, Polskim Radio i belgijskim Radio 1. W 1998 roku zespół zdobył Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja“ zorganizowanego przez Polskie Radio w ramach współpracy z Europejską Unią Radiową. Rok później „Chudoba” reprezentowała Polskę na The New Tradition EBU Folk Festival w Dranouter (Belgia). W roku 2000 jako jedyny polski wykonawca wystąpiła na prestiżowych targach muzycznych The Worldwide Music Expo WOMEX w Berlinie. Po wędrówkach przez wydeptane ścieżki utartych schematów chce znów zbratać się z prostotą i pięknem, po muzycznych romansach z wieloma kulturami wraca do domu. Atrybutem Chudoby zawsze była radość muzykowania i ona nadal zespołowi towarzyszy.

Barbara Ulatowska – Olczyk – skrzypce, śpiew
Sylwia Świsłocka – Karwot – śpiew, przeszkadzajki
Wojciech Kors – kontrabas
Robert Ruszczak – śpiew, akordeon, mandolina, sopiłki
Jacek Ryszewski – gitara klasyczna, śpiew
Piotr Zarzycki – perkusja
Gościnnie:
Alyona Karamanetz (Ukraina) – śpiew
 Zespół Piesni i Tańca Opole

Największy i najstarszy zespół ludowy Opolszczyzny. W tym roku obchodzi swoje 70. Urodziny! Zespół ten działa nieprzerwanie od 1952 roku, kultywuje tradycje polskich tańców regionalnych i pieśni. Grupa liczy ponad 100 członków. Posiada dwie grupy koncertowe (młodzieżową i dziecięcą) oraz grupę przygotowawczą. Od 2010 roku funkcjonuje w strukturach Młodzieżowego Domu Kultury.
W swoim repertuarze ma tańce śląskie, krakowskie, rzeszowskie, kurpiowskie, wielkopolskie, lubelskie, mazowieckie, cieszyńskie i beskidzkie. Zespół brał udział w festiwalach w kraju i za granicą. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Europejskiej
Nagrody Folkloru.
 Rube Świnie (Katowice)

To czarny koń i biały kruk w wąskiej grupie zespołów wykonujących muzykę tradycyjną z obszaru historycznego Górnego Śląska. Założeniu zespołu przyświecało uwolnienie energii tanecznej spod siedmiu warstw kiecek korzystając z zapisów nutowych sprzed ponad 100 lat. Nazwa uważana za kontrowersyjną odwołuje się do pierwotnego składu zespołu, w którym dominowały akordeony, na śląsku zwane cyją, ale czasem też świniokiem. Rube (śl. grube) ponieważ ich brzmienie miało być tłuste, mocne, bezkompromisowe ale też ciężkie tym samym nawiązując do tradycji pierwszych orkiestr dętych na Górnym Śląsku i mieszanych, dętych składów weselnych. Podczas swojej dotychczasowej działalności zespół zagrał niezliczoną ilość potańcówek w całej Polsce w tym potańcówkę otwierającą największe targi muzyki World – WOMEX 2017 w Katowicach. Występował na kilku scenach najważniejszych festiwali muzyki folk i ethno w tym: Festiwalu EthnoPort Poznań 2018, 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Otrzymał również Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Teatrem Naumionym z Ornontowic za spektakl „SZAC” do którego kapela stworzyła oprawę muzyczną i w którym występuje na żywo.
Zespół w ramach programu konkursowego pragnie przedstawić swoją interpretację muzyki śląskiej z archaicznych zapisków i własnych badań, w tym przede wszystkim z obszaru Śląska Opolskiego, ponieważ w naszym odczuciu nie doczekała się ona jeszcze tanecznej reprezentacji.

Kasia Dudziak – śpiew, baraban
Mateusz Dyszkiewicz – akordeon
Patryk Petersson – klarnet
Mikołaj Kostka – skrzypce
 Lubov (Opole)

Zespół powstał z potrzeby eksplorowania naszego muzycznego DNA i odsłaniania prawdy, miłości i uniwersalnych przekazów zawartych w muzyce naszych przodków.
Eksperymentujemy ze słowiańską muzyką ludową i folkową, reinterpretujemy teksty i dźwięki z przeszłości, ożywiajmy je naszą energią i wrażliwością, nadając im nową jakość i osadzając w „tu i teraz”. Chcemy tworzyć przestrzeń, która rezonuje z pamięcią rodu, pokoleń, przodków. Ten wielowiekowy przekaz jest w każdym z nas. Naszą muzyką chcemy odkrywać emocjonalne i energetyczne warstwy naszego dziedzictwa. Pragniemy kreować przestrzeń, w której niezwykłe dźwięki otwierają zakamarki pamięci i zabierają w podróż do naszej rodowej i historycznej (nie)świadomości.

Aneta Majewska – lira korbowa, skrzypce, głos
Mieszko Smoliński – saz, gitara, głos
Wojciech Orczyk – bębny i perkusjonalia.
W imieniu wszystkich występujących artystów serdecznie zapraszamy na to muzyczne wydarzenie. Cały program Ekopikniku znajduje się TUTAJ

Wstęp na imprezę oraz koncert jest bezpłatny!