JUBILEUSZ 60. LECIA MUZEUM WSI OPOLSKIEJ W OPOLU

#opisujemy logotyp UE

Szanowni Państwo,

#opisujemy Fotografia przedstawia pracowników Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu (zdjęcie grupowe).

19 listopada br. świętowaliśmy jubileusz 60.lecia założenia Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Uroczystość tę zaszczyciło swoją obecnością wielu znamienitych gości, wśród których wypada wymienić posła na Sejm RP Ryszarda Wilczyńskiego, Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Bułę, Wicemarszałków – Zuzannę Donath-Kasiurę i Zbigniewa Kubalańcę, Prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego, Dyrektora Biura Wojewody Opolskiego Dariusza Sitko i Rektora Politechniki Opolskiej dra hab. Marcina Lorenca. Byli z nami członkowie Rady Muzeum Wsi Opolskiej z jej Przewodniczącym na czele – prof. Janem Święchem i Wiceprzewodniczącą – prof. Teresą Smolińską, nasi partnerzy z Republiki Czeskiej – Jirina Kabrtova – dyrektorka Ostravskeho Muzeum, Ruzena Zapletalova – dyrektorka Mestkeho Museum Rymarov wraz z burmistrzem tego miasta – Ludkiem Simko. Wśród blisko 130 gości znajdowali się liczni samorządowcy, dyrektorzy i pracownicy opolskich instytucji kulturalnych, partnerzy Muzeum, z którymi współpracujemy, Koledzy i Koleżanki z polskich muzeów na wolnym powietrzu, a także byli i obecni pracownicy Muzeum Wsi Opolskiej.

Wszystkim im dziękujemy za obecność, życzenia i kwiaty. Dziękujemy także tym, którzy nie mogli przybyć na uroczystość, ale przekazali nam pozdrowienia listownie. Niektóre z nich zostały odczytane oficjalnie, a to: list od Wiceprezesa Rady Ministrów oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz od byłej senator RP prof. Doroty Simonides.

W trakcie uroczystości miało miejsce wręczenie medali i odznaczeń, które przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowe Medale Zasłużony Kulturze-Gloria Artis otrzymali następujący pracownicy Muzeum:  Magdalena Górniak-Bardzik, Bogdan Jasiński, Elżbieta Oficjalska i Ewa Olbryt a Odznaki za Opiekę nad Zabytkami: Barbara Dubiel (srebrną) i Aleksandra Kośmicka (złotą). Zbigniewowi Iwanickiemu przyznany został Honorowy Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi w ochronie zabytków. Dwa  Brązowe Medale Zasłużony Kulturze-Gloria Artis otrzymały także opolskie twórczynie ludowe: Grażyna Czekała i Stefania Topola.

Jubileusz stał się też okazją do zaprezentowania propozycji nowego znaku graficznego Muzeum Wsi Opolskiej oraz jego misji, która będzie wyznaczać kierunki działania Muzeum w najbliższych latach.

Po oficjalnych uroczystościach, w godzinach popołudniowych, na Rynku opolskim została otworzona wystawa pt. „Muzeum Wsi Opolskiej / Muzeum Rymarov / Impresje”, będąca efektem fotograficznego pleneru z udziałem opolskich fotografików. W trakcie wystawy otrzymaliśmy także prezent od Zarządu Województwa Opolskiego – mini traktor z oprzyrządowaniem, który wręczył (a właściwie którym wjechał) Wicemarszałek Województwa Opolskiego Zbigniew Kubalańca. Akt ten traktujemy jak symboliczny „wjazd” Muzeum w kolejny etap naszej historii, wierząc, że przyświecająca nam chęć jak najlepszego wykorzystania naszego potencjału  – przy współudziale Partnerów i Przyjaciół  Muzeum – pozwoli nam ten cel osiągnąć.

Kolejne dziesięciolecia przed nami…

Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej

[ngg src=”galleries” ids=”33″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]